120 osób, 2 dni wykładów, blisko 20 prelekcji w czterech panelach dyskusyjnych oraz dedykowane inżynierom warsztaty technologiczne – oto bilans spotkania ekspertów, którego tematem przewodnim było bezpieczeństwo cybernetyczne i procesowe systemów sterowania i automatyki w instalacjach gazowniczych i petrochemicznych.
Fot. Omega Communication
Konferencja zorganizowana przez BSiPG Gazoprojekt i firmę Siemens pod auspicjami Urzędu Dozoru Technicznego oraz Instytutu Nafty i Gazu odbyła się w dniach 16-17 kwietnia br. we Wrocławiu. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Jego Magnificencja Rektor Politechniki Wrocławskiej oraz Prezes Zarządu PGNiG. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował m.in. portal www.inzynieria.com.
Wydarzenie otworzył dr Andrzej Kozak z Urzędu Dozoru Technicznego prelekcją dotyczącą nowych wyzwań stojących przed branżą gazowniczą. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, że niezawodność realizacji funkcji bezpieczeństwa jest aspektem zmiennym w czasie ze względu na procesy starzenia się sprzętu jak również ze względu na zmiany w otoczeniu i pojawianie się nowych zagrożeń, głównie pod postacią zagrożeń zewnętrznych typu cyberatak.
Za najbardziej interesujące prelekcje uczestnicy uznali wystąpienie Andrzeja Cieślaka z firmy Encon dotyczące bezpiecznej architektury systemów transmisji, przetwarzania, dostępu do danych i usług systemowych dla środowisk przemysłowych, a także referat Mariusz Pajkowskiego reprezentującego firmę Lapp Kabel, poruszający zagadnienie palności przewodów elektrycznych. Najwyżej ocenionym warsztatem dla inżynierów okazał się ten poprowadzony przez Rafała Bienia z firmy Siemens, na temat zdalnego dostępu do stacji procesowej w sieci Ethernet.
– Rozwój infrastruktury gazowniczej, modernizacja instalacji petrochemicznych i konieczność zapewnienia ochrony przed cyberatakami to obecnie najważniejsze wyzwania stojące przed branżą gazowniczą i petrochemiczną, mówi Robert Wojanik z firmy Siemens, pomysłodawca konferencji. – To także szansa dla automatyki i informatyki przemysłowej, której zastosowanie w systemach sterowania procesami przemysłowymi jest niezbędne dla ich bezpiecznej eksploatacji.
Na konkretnych przykładach wdrożeń omówiono także kwestię zagrożenia cyberatakami inteligentnych sieci przesyłowych, zarządzania bezpieczeństwem obiektów przemysłowych oraz temat modernizacji układów zabezpieczeniowych maszyn podczas eksploatacji gazu ziemnego.
Konferencja skierowana była do kadry zarządzającej i technicznej firm inwestycyjnych, projektujących, wykonawczych i badawczych z branży gazowniczej.
Partnerami konferencji były firmy: ASE, Encon, EuRoPol GAZ, OGP GAZ-SYSTEM, IDS-BUD, Lapp Kabel, Mercon, Merrid Controls, Mielec Diesel Gaz, Sygnity.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.