Z dna Wisły w rejonie Płocka wydobyte zostanie około 200 tys. m3 piasku. Prace zostaną przeprowadzone w ramach działań przeciwpowodziowych. Roboty ruszą najpóźniej w sierpniu.
Elektrownia wodna we Włocławku. Fot. Energa S.A.
Pogłębianie dna w ramach II etapu prac będzie realizowane w okolicy Płocka oraz w miejscowości Rydzyno na wysokości Kępy Ośnickiej. Koszt wydobycia około do 200 tys. m3 tzw. refulatu to blisko 3 mln zł. Po otrzymaniu zgody na kontynuację robót i składowanie urobku na terenie objętym programem Natura 2000, ogłoszony zostanie przetarg związany z wyborem wykonawcy.
W ubiegłym roku w ramach pogłębiania Wisły wydobyto z rzeki około 170 tys. m3 piasku w okolicy Płocka oraz około 45 tys. m3 w rejonie miejscowości Popłacin, gdzie rozpoczyna się Zbiornik Włocławski. Jak szacuje RZGW, w sumie do usunięcia w końcowej części zbiornika jest około 2 mln m3 piasku.
Rzeka na tym odcinku jest pogłębiana od czasu powodzi, do której doszło w 1982 r. Prace pogłębiarskie przerwano jednak w latach 90. i wznowiono je dopiero po powodzi w 2010 r.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.