Rewitalizacja ma objąć następujące linie: Lębork-Łeba (prawie 33 km), Lipusz-Kościerzyna 915 km)oraz odcinki od granicy województwa do Słupska i Ustki (prawie 90 km) oraz od granicy województwa do Kwidzyna i Malborka (prawie 57 km).

"Chodzi o usprawnienie połączeń kolejowych pomiędzy Grudziądzem, Kwidzynem i Malborkiem" - wyjaśnił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. "Do obsługi tej linii samorząd pomorskiego kupuje też szynobusy" - dodał.

Krótsze czasy przejazdów pociągów

Jak podkreślił wiceprezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Andrzej Filip Wojciechowski, dzięki realizacji inwestycji czas przejazdu pociągów (w zależności od odcinków) może się skrócić o kilkanaście minut.

„Obie strony – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i zarząd województwa pomorskiego – w podpisanym liście deklarują podjęcie wspólnych działań, dzięki którym pasażerowie będą mogli korzystać ze sprawnych i szybkich połączeń kolejowych. (...) Linie biegnące ze Słupska do Ustki i z Lęborka do Łeby będą szczególnie intensywnie wykorzystywane w sezonie wakacyjnym. Samorząd wraz z PLK chce również przyśpieszyć połączenia kolejowe na trasie z Lipusza do Kościerzyny. Natomiast rewitalizacja trasy z Grudziądza do Malborka będzie kontynuacją inwestycji PLK przeprowadzonej na odcinku z Torunia do Grudziądza, dzięki temu pociągi regionalne na całej trasie Toruń – Malbork będą korzystały z nowych torów” – podaje zarząd województwa pomorskiego w komunikacie.

Wsparcie z funduszy unijnych

Finansowanie inwestycji będzie zapewnione m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa pomorskiego na lata 2014-20. Obecnie trwają prace związane z przygotowaniem dokumentacji projektowej.

Nie podano, kiedy mogą ruszyć prace budowlane, jednak pewne jest, że zakończą się przed 2020 r. W ciągu najbliższych 5-6 lat na poprawę infrastruktury w Pomorskiem ma zostać przeznaczonych 5 mld zł.