Wydawać by się mogło, że do zmniejszenia rachunków za energię elektryczną wystarczy tylko wymienić żarówki na energooszczędne lub racjonalnie użytkować elektryczny sprzęt domowy. Istnieje jednak jeszcze wiele innych metod, które skutecznie mogą wpłynąć na obniżenie kosztów energii.
Coraz więcej urządzeń w naszym domu zasilanych jest energią elektryczną, stąd przy kolejnych zakupach lub wymianie sprzętu warto zwracać uwagę nie tylko na funkcjonalność, wygląd czy cenę, ale również klasę energooszczędności.
Energooszczędny sprzęt AGD
Kwestię oznaczania sprzętu elektrycznego reguluje Ustawa z dnia 14 września 2012 roku o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię. Dzięki temu nabywca przed zakupem może sprawdzić, jaki dany produkt będzie mieć wpływ na wysokość rachunku.
Klasy energooszczędności mają oznaczenie literowe: od G, oznaczającej sprzęt o najwyższym poborze energii elektrycznej, do A — o najwyższym stopniu energooszczędności. Dla podkreślenia szczególnej oszczędności producenci niekiedy przy literze A dodają +++. Oprócz oznakowania literowego stosuje się gamę kolorystyczną, gdzie zielony oznacza sprzęt energooszczędny, a czerwony — najmniej wydajny.
Jak oszczędzić na ogrzewaniu?
Dla osób, które mają ogrzewanie elektryczne, dość istotną pozycją w domowym budżecie są rachunki z tym związane. W tej kwestii również można poczynić znaczne oszczędności, jeżeli tylko racjonalnie będzie się gospodarować ciepłem w domu. Nie wszyscy wiedzą, że optymalna temperatura w poszczególnych pomieszczeniach może znacznie się różnić. Najniższa temperatura zalecana jest w sypialni — 16-19°C. Ze względu na przeznaczenie pomieszczenia – np. gotowanie, które stanowi dodatkowe źródło ciepła, podobna temperatura powinna panować w kuchni. W pokoju dziecięcym lub salonie najlepszą temperaturą będzie 20-22°C. Najwyższa temperatura — około 24°C — powinna być w łazience.
Biorąc pod uwagę powyższe wskazówki, dobrze jest sprawdzić, czy w poszczególnych pokojach temperatura nie jest zbyt wysoka i czy nie warto jej obniżyć. W ogólnym rozrachunku może to przynieść znaczne oszczędności.
Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej
Jednym ze sposobów na korzystne zmiany wysokości rachunków może być wybór innego sprzedawcy energii. Od 2007 roku w Polsce obowiązuje prawo umożliwiające indywidualnym odbiorcom energii elektrycznej swobodny wybór sprzedawcy.
Trzeba jednak pamiętać, że klient podłączony do danej sieci energetycznej nie może zmienić Operatora Systemu Dystrybucji (OSD). Dlatego wybierając nowego dostawcę, należy upewnić się, czy ma on podpisaną z OSD umowę o świadczenie usług dystrybucji. Dopiero w takiej sytuacji faktyczna zmiana dostawcy jest możliwa.
Ręczne porównywanie stawek obecnego dostawcy z konkurencją może być pracochłonne ze względu na mnogość elementów składających się na koszty dostawy prądu. Dlatego dobrze wykorzystać np.kalkulator zużycia prądu, który uwzględni wszystkie zmienne i w sposób rzetelny porówna rozpatrywane oferty.
Oprócz wymienionych sposobów na oszczędność energii warto na zakończenie wspomnieć o takich kwestiach, jak wyłączanie urządzeń pozostających w stanie czuwania, obniżenie temperatury prania czy też bardziej racjonalne użytkowanie telewizora lub komputera i nie pozostawianie ich przez długie godziny włączonych (gdy nie są użytkowane). Świadome i odpowiedzialne zarządzanie sprzętem elektrycznym przyniesie wymierne korzyści w postaci mniejszych rachunków za prąd.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.