Pierwszy skan zostanie wykonany przed zalaniem zbiornika. Kolejne skanowania będą dotyczyć tylko korony zapory. Zeskanowana zostanie zewnętrzna zabudowa i wewnętrzne sztolnie oraz dno zbiornika. "Dzięki tym pomiarom uzyskamy szczegółowy obraz terenu i obiektu przed zalaniem (dokumentację powykonawczą stanu zerowego budowli). Po zalaniu zbiornika będzie można, skanując najbardziej krytyczne miejsca, stwierdzić, jak zapora zachowuje się pod obciążeniem wody" ­– tłumaczy Aleksander Szerner, ekspert BIM z firmy wykonawczej. Do tego celu wykorzystany zostanie skaner laserowy 3D Riegl VZ.

Prace związane ze skanowaniem rozpoczęły się 22 lipca. Konieczne będzie wykonanie i połączenie w całość kilkuset skanów, wykonanych w ciągu pięciu dni. Dokładność skanowania wynosi około 2–3 mm.

Zbiornik Świnna Poręba

Zbiornik wodny w Świnnej Porębie, za realizację którego odpowiada Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, zaczęto budować w 1986 r. Jest on zlokalizowany jest w Małopolsce, w powiatach wadowickim i suskim, na terenach gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Rozciąga się od Świnnej Poręby do Zembrzyc na długości około 11 km. Jego pojemność to ponad 160 mln m3, a zajmowana przez niego powierzchnia przy maksymalnym spiętrzeniu to 1,35 tys. ha.

Zbiornik budowany jest m.in. w celu ochrony przed powodzią doliny Skawy i Wisły (m.in. Kraków). Zabezpieczy też te tereny przed skutkami suszy poprzez wyrównanie przepływu wody w rzece. Retencja wód Skawy obniży kulminacyjną falę powodziową w przekroju Krakowa do 40 cm. Podczas powodzi w 2010 r. zbiornik przyjął ponad 60 mln m3 wody, zmniejszając falę powodziową na Wiśle, która przeszła przez Kraków.