Obróbka i jej rodzaje

Technika obróbki skrawaniem eliminuje fragmenty zbędnych materiałów, które są odrzucane. Jeden z rodzajów tej metody uwzględnia ruch narzędzia skrawającego, gdyż może wykonywać ruch obrotowy lub płaski. Gdy wykorzystywane jest narzędzie w kształcie walca z szeregiem ostrzy, które realizuje ruch obrotowy, a materiał wykonuje ruch posuwisty, to mowa jest o frezowaniu. Ciągła praca urządzenia frezującego pozwala na efektywniejsze chłodzenie ostrzy. Z kolei zmienność formowania warstwy w tym procesie ujemnie wpływa na ich żywotność. Techniki frezowania można podzielić. W tym celu należy przyjąć następujące kryteria: technologiczne (frezowanie czołowe, walcowe oraz skośne), kinematycznie (współbieżne lub przeciwbieżne) i konstrukcyjnie (pełne - trzystronne, niepełne oraz swobodne, gdzie jedna krawędź jest obrabiana).

Toczeniem z kolei nazywamy technikę obrabiania materiału, który wykonuje ruch obrotowy, a narzędzie pomocniczy ruch płaski. Możliwe za pomocą toczenia jest obrabianie przedmiotów w kształcie brył obrotowych i to zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. W ten sposób można ukształtować obrabiany materiał w dowolną formę. Rozwiązania konwencjonalne były wykorzystywane na początku rozwoju technik obróbki skrawaniem. Cały proces odbywał się ręcznie, przez pracę operatora, który sterował różnymi dźwigniami i pokrętłami. Do tej pracy potrzeba było wykwalifikowanej kadry, doświadczonej i przeszkolonej, by proces był w pełni kontrolowany i mogły powstawać zamierzone elementy. Ręczna obróbka sprawdza się jednak głównie w przypadku powstawania pojedynczych sztuk lub krótkich serii prostych produktów. Ta technika zupełnie nie sprawdzi się w formowaniu skomplikowanych wzorów i dużej serii produktów. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest automatyczna obróbka skrawaniem, która umożliwia uzyskanie niepowtarzalnych, oryginalnych i unikatowych wzorów produktów.

Skrawanie za pomocą nowoczesnych technologii

W przypadku komputerowego sterowania urządzeniami numerycznymi (CNC – Computerized Numerical Control) wykorzystuje się programowalne urządzenia sterujące, które sterują pracą urządzeń skrawających. To pozwala ograniczyć wystąpienie błędów, będących wynikiem pracy człowieka, a także wpływa na czas powstawania idealnie obrobionych elementów. Komputerowe sterowanie pracą elektronarzędzi umożliwia zdalne zaprogramowanie mikrokontrolerów maszyn. W ten sposób sterownik, który jest zaprogramowany właściwie, odtwarza ruchy robocze związane z obrabianiem materiału w ściśle określonej sekwencji. Dzięki temu powstają wyroby o określonym, powtarzalnym kształcie. Automatyczna praca narzędzi skrawających jest kontrolowana przez operatora, który ma wpływ na korygowanie pracy urządzenia. Wyniki pracy są o wiele lepsze niż w przypadku bezpośredniej pracy człowieka.

Urządzenia CNC dają olbrzymie możliwości i pozwalają na szybką oraz dokładną realizację zleceń przez firmy specjalizujące się w obróbce skrawaniem. Dobry przykład na rynku to przedsiębiorstwo NEKERS, które specjalizuje się w usługach zautomatyzowanej obróbki skrawaniem, jak np. frezowanie oraz toczenie. Realizuje ona wytyczne z dokumentów technicznych dostarczanych przez klienta lub samodzielnych technik opracowanych dla dostarczonego wzorca do odtworzenia serii elementów. Technologia notuje tak daleko idące postępy, że dzisiaj wykorzystywanie najnowszej bazy narzędziowej pozwala obrabiać materiały, które nie tak dawno były niemożliwe do obróbki w ten sposób, np. obrabianie twardych stali narzędziowych lub tytanu.