Budownictwo jest jednym z największych obszarów działalności w Polsce i w Europie. Już w pierwszym kwartale 2011 r., według danych GUS, budownictwo było najszybciej rozwijającą się branżą. Najczęściej prace budowlane wykonywane są na wysokościach, o czym świadczy zapowiadany od 2013 r. wzrost sprzedaży rusztowań. Coraz większe zainteresowanie tematyką budowlaną nie przekłada się na zwiększenie świadomości w zakresie ekonomicznej pracy wysokościowej.

Szeroki wachlarz możliwości

Część prac budowlanych wykonuje się na umiarkowanych wysokościach, gdzie wystarcza użycie zwykłej drabiny aluminiowej. Należą do nich głównie prace wewnątrz budynków lub na niedużych przestrzeniach otwartych. W przypadku przenoszenia materiałów na wyższe poziomy konieczne jest zastosowanie sposobu jak najbardziej ekonomicznego. Transport w budownictwie odbywa się przede wszystkim w pionie, dlatego wybór jezdnych rusztowań aluminiowych, które charakteryzują się dużą lekkością, nie będzie odpowiednim rozwiązaniem. Szersze zastosowanie posiadają wciągarki budowlane wyróżniające się małymi rozmiarami, kompaktową konstrukcją, a także dużą wytrzymałością liny – w zależności od rodzaju udźwig wciągarki wynosi od 100 do 250 kg. Można ją przymontować zarówno do słupów i ścian, jak i do konstrukcji rusztowań.

Wszystkie prace budowlane przeprowadzane na wysokości powyżej 2 m wymagają zastosowania rusztowań elewacyjnych. Transport materiałów jest tu znacznie utrudniony, dlatego też zaleca się stosowanie wind budowlanych. Hydrauliczne windy to gwarancja szybkiego i wygodnego przewozu – posiadają one większy zakres udźwigu i mogą być używane w sytuacjach, gdy wykorzystanie ciężkiego sprzętu jest niemożliwe.

Osobną kwestią są prace prowadzone na dachach. Dostanie się na nie jest możliwe dzięki drabinom elewacyjnym, natomiast już transport samego materiału jest nie tyle trudny, co wręcz niewykonalny. Wraz ze zmianą sposobu funkcjonowania wind z mechanicznych na hydrauliczne wyodrębniono wyciągi budowlane, które pozwalają na transportowanie średniej wielkości materiałów.

Efektywne wykorzystanie

Ograniczanie czasu i wysiłku ludzkiego przeznaczanego w budownictwie na transport bliski jest cenną umiejętnością, która dodatnio wpływa na efektywność pracy. Zarówno wciągarki, jak i windy budowlane są skutecznym rozwiązaniem, jeśli chodzi o transport w obrębie budowy. W celu maksymalnego wykorzystania ich możliwości warto wiedzieć, czym się różnią. Wciągarki lepiej sprawdzą się przy mniejszych towarach, natomiast windy mogą być wykorzystywane również do transportu mebli, a nawet ludzi.

Więcej przydatnych informacji można znaleźć na stronie rusztowania-sprzedaz.pl.