Skąd bierze się smog?

Dlaczego nad Krakowem unosi się smog? Ma to swoje przyczyny m. in. w niekorzystnym położeniu – miasto leży w niecce, a na skutek nieprzemyślanej zabudowy odcięte zostały naturalne kanały przewietrzania. Ponadto w ciągu roku mało jest wietrznych dni, stąd zanieczyszczenia długo utrzymują się nad budynkami. Nie jest to jednak jedyna przyczyna zalegania niezdrowego powietrza nad Krakowem. W sezonie grzewczym mieszkańcy miasta do ogrzewania budynków mieszkalnych stosują często piece na paliwa stałe, które przyczyniają się do emisji szkodliwych substancji. Nierzadko decydują się na opał niskiej jakości węglem, albo – co gorsza – spalają śmieci. Z tych powodów dopuszczalne normy zanieczyszczenia w Krakowie przekraczane są przede wszystkim w sezonie grzewczym. Ponadto za obecność szkodliwych dla zdrowia związków w powietrzu odpowiedzialny jest również ruch drogowy.

Sposoby na walkę ze smogiem

Ponieważ smog to duży problem, z którym niewątpliwie należy walczyć, również w nowo powstających budynkach stosuje się rozwiązania mające za zadanie obniżyć emisję szkodliwych związków. Przykładem jest tu wykorzystanie energii słonecznej, dzięki której można w sposób ekologiczny zastąpić tradycyjne ogrzewanie budynków, a ponadto wykorzystać ją również do pozyskania ciepłej wody. W nowoczesnym budownictwie coraz większą uwagę zwraca się na odpowiednią izolację budynków. Uzyskuje się ją poprzez montowanie energooszczędnych okien, zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła czy eliminację tzw. mostków cieplnych. Najprostszym sposobem na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza jest modernizacja systemów grzewczych w budynkach. Zastosowanie kotła gazowego zamiast tego tradycyjnego umożliwia pozyskanie dodatkowej energii cieplnej z pary wodnej powstającej w procesie spalania. Każde z wymienionych rozwiązań nie tylko pozwala na ekologiczne ocieplenie budynku, ale również na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Działają one jednak tylko wewnątrz mieszkania i skupiają się na wyeliminowaniu tradycyjnych pieców na paliwa stałe. A co, jeśli chcemy wyjść na spacer? I tutaj nowoczesne technologie przychodzą z pomocą. Na nowo powstających osiedlach (takich jak Bunscha Park) budowane są gradiernie, które nie tylko zapewniają czyste powietrze, ale dodatkowo wytwarzają leczniczy mikroklimat pozytywnie wpływający na zdrowie. Ponadto zadbano w nich o zieleń sprzyjającą relaksowi, która nie tylko urzeka zapachem, ale też ma właściwości lecznicze.

Jak smog wpływa na zdrowie?

Powszechnie wiadomo, że smog negatywnie wpływa na ludzkie zdrowie. Powoduje on zapalenie spojówek, problemy z gardłem i tchawicą, a ponadto przyczynia się do powstawania chorób nowotworowych. Jest on szczególnie niebezpieczny dla osób borykających się z chorobami układu krążenia, czy płuc – w ich przypadku zanieczyszczenia zawarte w powietrzu mogą znacznie nasilić niebezpieczne dla życia objawy.