Nie tylko autogaz

Skrót LPG najczęściej kojarzony jest ze stacjami tankowania pojazdów samochodowych. Rzeczywiście, gaz propan, butan lub ich mieszanina, nazywany gazem LPG, zasila instalacje gazowe w samochodach. Gaz płynny stanowi tańszą i tak samo wydajną alternatywę dla paliw typu benzyna czy olej napędowy.

Czy wiesz, że...?

Gaz płynny LPG ma znacznie szersze zastosowanie niż tylko napędzanie instalacji gazowych w autach i innych podobnych pojazdach? Można za jego pomocą zasilać kuchenki i piekarniki gazowe, urządzenia budowlane, rolnicze, przemysłowe, czy też system ogrzewania budynków mieszkalnych i biurowych.

Czym jest gaz LPG?

LPG jest skrótem od Liquefied Petroleum Gas i oznacza skroplony gaz płynny. Jest to mieszanina propanu i butanu lub jeden z tych gazów. LPG ma uniwersalne zastosowanie w warunkach domowych i nie tylko, a jego skład chemiczny jest podobny do składu gazu ziemnego, dlatego z powodzeniem można go stosować do ogrzewania obiektów mieszkalnych.

Wśród cech fizycznych skroplonego gazu płynnego wyróżnić można:

  • płynny stan skupienia w warunkach niskiego ciśnienia i regularnej temperatury;
  • czyste spalanie, bez ubocznych produktów;
  • ekologiczność;
  • możliwość przechowywania w zamkniętych pojemnikach - zbiornikach i butlach;
  • brak zapachu - do LPG dodawana jest substancja zapachowa, pozwalająca na dostrzeżenie wycieku gazu.

Dlaczego wybrać ogrzewanie gazem płynnym?

Ogrzewanie domu gazem płynnym jest w szczególności polecane właścicielom domów, w których nie ma możliwości podłączenia się do sieci gazu ziemnego albo takie podłączenie pociągałoby za sobą horrendalnie wysokie koszty. Płynny gaz jako paliwo zasilające system ogrzewania domowego jest rozwiązaniem komfortowym i ekologicznym. Gaz kupuje się w butlach, m.in. od takich producentów jak AmeriGas, dzięki czemu klient ma pewność ich szczelności i niezawodności.

Korzyścią wynikającą z zastosowania w domu mieszkalnym ogrzewania gazem płynnym jest to, że zapewnia on jednocześnie ogrzewanie pomieszczeń, podgrzewanie ciepłej wody użytkowej czy możliwość gotowania na kuchenkach gazowych. Gaz jest powszechnie dostępny i od razu po dostarczeniu butli lub pojemników z gazem skroplonym, można go zastosować w pożądanych urządzeniach. Gaz płynny spala się czysto, jest paliwem ekologicznym, a wykonanie dla niego instalacji zbiornikowej jest bezproblemowe.