Według badań przeprowadzonych na zlecenie Grupy zaledwie niecałe 10% spośród ponad miliona istniejących i funkcjonujących w Polsce małych i średnich przedsiębiorstw postanowiło zmienić dostawcę energii elektrycznej. W praktyce oznacza to, że rynek ten jest niemal dziewiczy, a co za tym idzie relatywnie łatwy do spenetrowania dla przedsiębiorstwa energetycznego z tak dużym doświadczeniem i ogromnym zapleczem w postaci zakładów produkujących ponad 14 TWh energii elektrycznej rocznie.

Gwarancja stabilności

Inni polscy sprzedawcy energii elektrycznej dotychczas nie mieli szczególnie zróżnicowanej cenowo oferty, co najprawdopodobniej jest jedną z zasadniczych przyczyn wspominanej wcześniej niechęci do zmiany dostawcy prądu wśród właścicieli małych firm, uznających widocznie taką zmianę za zbyt mało opłacalną w dłuższej perspektywie.

EDF wchodząc do sektora MŚP z Ofertą Stabilną, która przewiduje stawki za 1 kWh zdecydowanie niższe niż u pozostałych sprzedawców (zwłaszcza w pierwszym półroczu korzystania) oraz gwarantuje ich całkowitą niezmienność aż do grudnia 2018 r., w zasadzie rewolucjonizuje rynek i niewykluczone, że w konsekwencji również inni dostawcy energii dla firm będą musieli zmodyfikować swoje dotychczasowe oferty, by pozostać konkurencyjnymi.

Według informacji udostępnionych na stronie internetowej EDF Polska (http://edf.pl/) koszty energii elektrycznej w małych firmach korzystających ze wspomnianego produktu mogą spaść nawet o 30% w skali roku, co w kontekście gwarancji stałych, niskich cen za energię przez kilka najbliższych lat może skutecznie zachęcić przynajmniej część przedsiębiorców z sektora MŚP do podjęcia decyzji o zmianie dostawcy prądu na EDF.

Ekologia jako źródło dodatkowych oszczędności

EDF Polska oferuje swym klientom także możliwość przynajmniej częściowego uniezależnienia się od dostaw energii z sieci energetycznej (a tym samym zaoszczędzenia dodatkowych środków) dzięki inwestycji w ogniwa fotowoltaiczne. Stopień opłacalności tego rozwiązania jest oczywiście zależny od dokładnej lokalizacji geograficznej i dostępnej infrastruktury w postaci powierzchni dachów budynków, na których możliwy jest montaż ogniw.

Praktyka pokazuje, że odnawialne źródła energii stanowią coraz większy procent rynku energetycznego w ogóle, a w przypadku produkcji przekraczającej zapotrzebowanie danej firmy nie ma problemów ze sprzedażą nadwyżek do ogólnej sieci energetycznej, co może być dodatkowym źródłem przychodu dla przedsiębiorstwa korzystającego z takich rozwiązań.