W ciągu kilku ostatnich lat realizowano pierwszy etap tzw. Programu Żuławskiego - 2030. Na realizację zadań objętych projektem wydano już ponad 0,5 mld zł. M.in. przebudowano ujście Wisły i odbudowano 75 km wałów przeciwpowodziowych. Trwa przygotowanie zadań przewidzianych do realizacji w drugim etapie.

1 października podczas konferencji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku podsumowane zostały zadania, które zrealizowano w pierwszym etapie programu pn. "Kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław - do roku 2030". W sumie zakończono sześć projektów, których łączna wartość przekroczyła 520 mln zł.
M.in. przebudowano ujście Wisły, odbudowano 11 ostróg na Wiśle i 75 km wałów przeciwpowodziowych (na rzekach Wisła, Tuga, Elbląg i jezioro Drużno). Przebudowie poddano również 35 stacji pomp, 10 km koryta rzeki Raduni i 53 km innych koryt rzecznych. Do końca roku potrwają jeszcze ostatnie prace w ramach tych przedsięwzięć.
Oszacowano, że zrealizowane zadania przyczynią się do zabezpieczenia przez powodzią około 120 tys. mieszkańców regionu Żuław.
Trwają też przygotowania do drugiego etapu programu żuławskiego, który obejmie m.in. odbudowę kolejnych przepompowni i ostróg oraz wzmocnienie kolejnych kilometrów wałów.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.