Początki powstania Kanału Raduni, znajdującego się w Pruszczu Gdańskim, sięgają średniowiecza. Jego przebudowa na odcinku ponad 1 km trwała 10 miesięcy. Koszt tej inwestycji wyniósł około 14,9 mln zł netto.
Kanał Raduni. Fot. Skanska S.A.
Kanał został wyremontowany w ramach dwóch etapów. W drugiej fazie modernizacji, za którą odpowiadała firma Skanska, na początku wykonano demontaż istniejących umocnień i umocniono brzegi. Jak wyjaśnia Andrzej Zmuda, kierownik budowy, „Na ściance szczelnej wykonaliśmy umocnienia żelbetonowe o łącznej długości 2146 m. Następnie powstało wykończenie koryta od strony kanału, które stanowi okładzina kamienna z kostek o wielkości 11 x 11 cm i łącznej powierzchni 3800 m2. Ponadto na odcinku 163 mb zostało zainstalowane umocnienie materiałów ekologicznych – koszy i materacy gabionowych wypełnionych kamieniem naturalnym. W ramach projektu przeprowadziliśmy także remont przyczółków istniejących trzech mostków i pięciu kładek dla pieszych”.
W sumie prace modernizacyjne w ramach drugiego etapu realizacji inwestycji objęły odcinek kanału o długości 1,2 km.
Kanał Raduni powstał w latach 1310–1338. Służył głównie celom gospodarczym i obronnym Gdańska. Obecnie istniejąca ponad 13-kilometrowa trasa, biegnąca wzdłuż wąskiego tarasu rumowiskowego, powstała po roku 1354 i nazywa się Kanałem Nowa Radunia. Na całej długości pomiędzy Pruszczem Gdańskim a Biskupią Górką w Gdańsku pełni obecnie funkcję zbiornika retencyjnego dla wód spływających z terenów jego zlewni.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.