Iniekcja sama w sobie nie jest skomplikowanym procesem. Najpierw należy wykonać w obiekcie otwory iniekcyjne, przez które zostanie pod ciśnieniem wtłoczony odpowiednio dobrany środek, czyli iniekt. Substancja ta jest płynna, ale po pewnym czasie tężeje, stąd jej parametry umożliwiają osiągnięcie celu, którym jest uszczelnienie czy wzmocnienie budowli. Iniekcja jest technologią bezinwazyjną, co w praktyce oznacza, że jej zastosowanie nie wymaga rozbiórki elementów konstrukcji, przeprowadzania długo niekiedy trwających i uciążliwych robót ziemnych, a ponadto nie powoduje wyłączenia obiektu z eksploatacji. Takie rozwiązanie niesie więc niemało korzyści. Zależnie od zastosowania można wyróżnić kilka rodzajów iniekcji wykorzystywanych w budownictwie.

Iniekcja grawitacyjna

Stosowana jest do impregnacji porowatych konstrukcji budowlanych, w pustych przestrzeniach i kawernach. Metoda ta wymaga wywiercenia otworów w ścianie, do których później wlewany jest iniekt; następnie należy poczekać, aż preparat się wchłonie i uzupełniać poziom płynu. Podczas iniekcji grawitacyjnej ściany wysycają się długo, bo minimum 24 do nawet 48 godzin. Jest nieskuteczna w mokrych murach i nie można jej stosować w ścianach o dużej grubości.

Iniekcja ciśnieniowa

Metoda ta bardzo często stosowana jest do hydroizolacji budynków, ale również za jej pomocą do murów wprowadzić można iniekt wzmacniający konstrukcję. Polega ona na wywierceniu niewielkich otworów, w których następnie montowane są tzw. pakery (nazywane również iniektorami) i wtłoczeniu przez nie odpowiednio dobranej substancji uszczelniającej. Jak wskazuje nazwa, substancja ta wprowadzana jest pod ciśnieniem, a jej dobór zależny jest od rodzaju i zakresu prac, czy stopnia zawilgocenia ścian.

Iniekcja strukturalna

Wykonywana jest z użyciem specjalnych środków chemicznych, aby zabezpieczyć ścianę budynku przed wnikaniem wilgoci z gruntu, a także – aby uszczelnić i wzmocnić konstrukcję. Można ją stosować nawet w ścianach mokrych i zawilgoconych.

Iniekcja kurtynowa

Metoda ta, podobnie jak poprzednia z omawianych, znajduje zastosowanie w miejscach, gdzie ściany są mokre lub wilgotne. Wykorzystywana jest do odtwarzania izolacji poziomych i pionowych bez konieczności wykonywania prac ziemnych.

Na co zwrócić uwagę?

Aby iniekcja w budynku została przeprowadzona w sposób prawidłowy i przyniosła oczekiwany skutek, należy przede wszystkim poświęcić nieco czasu na poszukiwanie odpowiedniej firmy zajmującej się tego typu usługami. Wybierajmy wśród fachowców, którzy mają doświadczenie w tej dziedzinie i dysponują odpowiednim sprzętem, jak np. Cover. Sprawdzona firma to pewność, że wszelkie prace zostaną wykonane rzetelnie, a metoda odpowiednio dobrana do warunków panujących w budynku – tylko iniekty o parametrach spełniających wymagania zagwarantują sukces.