Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gliwicach poinformował o zakończeniu prac remontowych zabudowy regulacyjnej prawego brzegu rzeki Odry w gminie Kuźnia Raciborska. Zakres prac objął m.in. umocnienie brzegów oraz udrożnienie koryta. W efekcie inwestycji poprawiło się bezpieczeństwo na odcinku cieku poniżej ujścia rzeki Rudy do Odry w sołectwie Turze.
Brzeg Odry po remoncie. Fot. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach
"Wykonane w poprzednich dziesięcioleciach i nadgryzione zębem czasu budowle regulacyjne rzeki (ostrogi, opaski brzegowe), które ubezpieczały brzegi Odry i nie dopuszczały do zmian położenia koryta rzeki, zostały znacząco uszkodzone i rozmyte w czasie powodzi w 2010 r. Na prawym brzegu rzeki w miejscowości Turze powstały wyrwy brzegowe, które pogłębiały się z każdym ponownym wzrostem stanu wód. Z kolei wzdłuż lewego brzegu rzeki w korycie zalegał rumosz, który tamował przepływ wód, a także blokował szlak żeglowny rzeki Odry" - podaje RZGW w Gliwicach.
W efekcie by zażegnać niebezpieczeństwo wystąpienia powodzi przez zniszczenie bądź uszkodzenie pobliskich obwałowań, a także umożliwić żeglugę na tym odcinku, niezbędne było przeprowadzenie prac naprawczych. Pochłonęły one ponad 1,5 mln zł, z czego prawie 700 tys. zł stanowiło dofinansowanie z WFOŚiGW w Katowicach. Prace udało się zrealizować przed końcem 2015 r. W gminie Kuźnia Raciborska wyremontowano ostrogi, a stosując opaskę brzegową i brzegoskłon faszynowy ustabilizowano prawy brzeg rzeki w miejscach, które zniszczyła wysoka woda.
"Przeprowadzone prace powstrzymały dalszą degradację brzegu rzeki na tym odcinku, która skutkowała zagrożeniem dla istniejących obwałowań Odry. Gdyby te zostały zniszczone, w razie powodzi zagrożone byłyby przyległe tereny rolnicze i bezpieczeństwo oraz dobytek mieszkańców. Ponieważ rzeka Odra na tym odcinku zaliczona jest do dróg wodnych kategorii Ia, RZGW w Gliwicach zależało, by poprawić stan drogi wodnej. Nurt rzeki skierowano wobec tego do osi koryta, dzięki czemu następuje samooczyszczanie się szlaku żeglownego z nanosów. Wcześniej udrożniono szlak żeglugowy, usuwając zalegający na tym odcinku cieku rumosz rzeczny, naniesiony przez nurt Odry. Zachowana została istniejąca linia brzegu, trasa koryta jak również spadek podłużny. Remont ostróg i opaski brzegowej wykonano za pomocą narzutu kamiennego" - informuje RZGW w Gliwicach.
Oprócz tego uporządkowano skarpy: usunięto z m.in. drzewa, których lokalizacja i stan utrudniały przepływ wód w czasie wezbrania. W miejscach tych zostało posiana trawa.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.