Jednak przed wyłożeniem pieniędzy na stół, warto się zorientować, czy plan nie kwalifikuje się do dofinansowania. To może przynieść spore oszczędności.


Po dofinansowanie do urzędu gminy

Celem dotacji na wymianę ogrzewania jest ograniczenie emisji spalin i wsparcie ekologicznego ogrzewania. Najczęściej te inicjatywy dotyczą wymiany instalacji grzewczej, w tym przestarzałych pieców i kotłów. Programy te finansowane są z budżetu państwa oraz Unii Europejskiej. Skorzystać z nich z reguły mogą m.in. osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej w zgłaszanym lokalu i wspólnoty mieszkaniowe.

Ile może wynieść dotacja na wymianę ogrzewania? Z reguły to aż 50% kosztów. Jednak wysokość środków do podziału jest ustalana indywidualnie w każdej gminie, dlatego po szczegółowe informacje należy wybrać się do urzędu.

Ekogroszek jest tańszy i wygodny

Taką inwestycję warto przeprowadzić, bo korzyści są znaczące. I to nie tylko dla środowiska. Także dla portfela. Ekogroszek kosztuje nawet 450 zł brutto za pół tony, chociaż latem może być tańszy. Co więcej – nierzadko można spodziewać się także bezpłatnej dostawy, co znacząco obniża koszty.

Kolejną zaletą ekogroszku jest fakt, że to wysokokaloryczny opał. Szacuje się, że wytworzenie 10 kWh z groszku kosztuje około 70 groszy. Dla porównania, za tyle samo energii pozyskanej z gazu zapłacimy 1 zł, a za 10 kWh od dostawcy energii elektrycznej trzeba zapłacić… nawet 5 zł! A te opłaty co roku idą w górę.

Warto dodać także, że nowoczesne kotły na ekogroszek są w pełni zautomatyzowane. Oznacza to, że wystarczy wsypać do podajnika zapas, a przez kilka dni nie trzeba będzie tam nawet na chwilę zaglądać. Sterownik sam będzie zarządzać optymalnym dostarczaniem materiału do spalania.