Wynajem magazynu nie wiąże firmy z miejscem na zawsze. Ale kupno własnej powierzchni pozwoli oszczędzić na czynszu... a może lepiej zbudować własny magazyn, który w razie potrzeby będzie można w całości lub części wynająć? Każdy sposób organizacji magazynu dla firmy ma swoje wady i zalety. Zatem przed ostatecznym wyborem warto wziąć pod uwagę kilka czynników.

Kupno
Wielu przedsiębiorców uważa, że kupno magazynu to najkorzystniejsze rozwiązanie. Rynek jest nasycony ofertami. Wystarczy więc podpisać umowę i można się wprowadzać. Brak opłat czynszowych i możliwość wynajmu powierzchni to kusząca perspektywa. Trzeba się jednak liczyć z tym, że kupno dobrego magazynu na nawet kilkanaście lat wcale nie jest proste. Szansa, że znajdziemy budynek, który będzie równocześnie w dogodnej lokalizacji oraz o odpowiednim standardzie i specyfikacji technicznej jest mała.
Ponadto ta opcja sporej inwestycji. To może wiązać się z utratą lub osłabieniem płynności finansowej.
Budowa
Budowę magazynu można zorganizować na dwa sposoby. Przeprowadzić inwestycję samodzielnie lub z deweloperem, w ramach projektu „build to suit”, czyli szytego na miarę potrzeb.
Oba rozwiązania wymagać będą czasu – datę rozpoczęcia projektu i termin jego zakończenia może prognozować na wiele lat. Nie jest tajemnicą, że wspólna inwestycja z deweloperem jest bezpieczniejsza. Magazyn jest odpowiednio dostosowywany do wszelkich potrzeb przyszłego najemcy, ale w zamian za podpisanie umowy długoterminowej, na minimum 10 lat. W przypadku budowy na własną rękę trzeba będzie się liczyć z tym, że projekt może nas przerosnąć. A każde kolejne problemy mogą oznaczać dodatkowe koszty lub wyhamowanie inwestycji.
Wynajem
Wynajem magazynów to dobra opcja dla przedsiębiorców, którzy nie chcą lub nie mogą wiązać się z jednym miejscem na stałe. Umowa wynajmu magazynu zawiązana może zostać od trzech do nawet kilkunastu lat. Ważne jest również to, że w przypadku najmu magazynu zwykle przestrzeń jest dostępna szybko, więc organizacja pracy w nowym magazynie powinna przebiec błyskawicznie.
Jednak wśród tylu zalet nie brakuje także wad. Najemca w takim przypadku ponosi długofalowe koszty najmu, które mogą być całkiem wysokie.
Szukaj najlepszych ofert
Kiedy zdecydujesz się na konkretny rodzaj umowy, rozejrzyj się jeszcze za ofertami w wybranej okolicy. Może się bowiem okazać, że teoria nie ma przełożenie na praktykę. Dla przykładu – w ceny gruntów w stolicy małopolski są wysokie, a podaż jest mała. Stąd budowa czy kupno magazynu może się nie opłacać. Tymczasem ofert wynajmu magazynów w Krakowie są na tyle zróżnicowane i nowoczesne, że warto z nimi się zapoznać. Tym bardziej że właściciele magazynów często mają w zanadrzu specjalne oferty, którymi chcą przyciągnąć najmujących. Można zatem wynegocjować naprawdę korzystne warunki.
Sprawdź również magazyny do wynajęcia Kraków.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.