We wtorek, 12 lipca br., Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz niektórych innych ustaw. Wśród najważniejszych zapisów zawartych w  dokumencie wymienić należy przeniesienie szczególnych uprawnień wobec spółek działających w sektorze energii elektrycznej, ropy naftowej oraz paliw gazowych z ministra skarbu na ministra energii.

Finansowanie dla kopalń

Zmiany obejmują także kwestie związane finansowaniem kopalń. Nowelizacja zakłada, że pieniądze z dotacji budżetowej będą przeznaczane na: prowadzenie likwidacji kopalń (w których likwidacja ta rozpocznie się przed 1 stycznia 2019 r.), zadania związane z zabezpieczeniem kopalń sąsiednich przed zagrożeniami wodnymi, gazowymi oraz pożarowymi w tracie i po zakończeniu likwidacji kopalń. Finansowaniem z dotacji budżetowej objęta zostanie także naprawa szkód wywołanych ruchem zakładu górniczego w trakcie i po zakończeniu jego likwidacji.

Dodatkowo w ustawie znalazł się zapis mówiący o finansowaniu z dotacji budżetowej od 2017 r. działań wykonywanych po zakończeniu prac w wyrobisku górniczym Piaseczno, realizowanych przez Kopalnię Siarki „Machów” S.A. będącą w likwidacji. Dzięki ustawie, do 2020 r., na finansowanie działań będzie mogła liczyć także kopalnia soli w Bochni.

Proces legislacyjny

Projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa został przygotowany przez Ministerstwo Energii. Na początku maja br. został opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji. Przepisy mają wejść w życie po ogłoszeniu ustawy, z mocą obowiązywania dwóch najważniejszych regulacji od 1 stycznia 2016 r.