Przedstawiciele Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych, Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie oraz Ministerstwa Środowiska podpisali wspólną deklarację w związku z pracami prowadzonymi nad zmianami Europejskiego Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (EU ETS), który ma obowiązywać od 2021 r. W deklaracji zwrócono uwagę na specyficzną sytuację Polski związaną z wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła w kontekście proponowanych przez UE zmian.

EU ETS: propozycje zmian strony polskiej

W dokumencie podkreślony został m.in. fakt uzależnienia polskiej gospodarki od energii elektrycznej i cieplnej wytwarzanych przy użyciu węgla kamiennego i brunatnego, które są naturalnymi zasobami naszego kraju. Jednocześnie zwrócono uwagę, że udział węgla w miksie energetycznym Polski spada – wzrasta natomiast udział odnawialnych źródeł energii. Należy rozważyć wpisanie w ramy polityki klimatycznej UE nowych rozwiązań, które umożliwią poszczególnym państwom członkowskim realizowanie zagwarantowanego traktatowo swobodnego kształtowania miksu energetycznego, w sposób gwarantujący bezpieczeństwo energetyczne oraz stabilną dostępność energii elektrycznej i cieplnej dla odbiorców – czytamy w deklaracji.

Dodatkowo, zdaniem strony polskiej, bardziej wyeksponowana w unijnej polityce klimatycznej powinna być również rola pochłaniania gazów cieplarnianych. Polska proponuje również rozważenie kwestii zwiększenia przydziałów bezpłatnych uprawnień do emisji dla energetyki po roku 2020. Pula zaproponowana bowiem przez UE w art. 10c projektu ustawy to poniżej 20% zapotrzebowania krajowego sektora energetycznego na uprawnienia do emisji na lata 2021–2030. Dodatkowo w deklaracji podkreślono, że w pracach nad dyrektywą istotną rolę powinny odgrywać ustalenia Porozumienia Paryskiego, które dąży do redukcji emisji dwutlenku węgla i wzrostu jego pochłaniania przez lasy i gleby.

Dotychczas uzgodnione w konkluzjach Rady Europejskiej z 24 października 2014 r. cele i instrumenty wdrażania unijnej polityki klimatycznej powodują konieczność podjęcia przez Polskę ogromnego wysiłku inwestycyjnego, zwłaszcza w zakresie modernizacji polskiego sektora wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Ponadto, zaproponowane przez Komisję Europejską rozwiązania mogą prowadzić do zmiany miksu energetycznego, wobec czego projekt dyrektywy powinien być przyjmowany przez państwa członkowskie jednomyślnie, a nie w procedurze głosowania większościowego, jak to proponuje Komisja – podkreśla wiceminister Paweł Sałek

Zobacz pełną treść deklaracji