Zakończyły się prace wiertnicze związane z realizacją dwóch otworów badawczych, które były wykonywane w ramach realizacji koncesji rozpoznawczej na złoże Ostrów. Wiercenie realizowane było w miejscowości Dratów Kolonia w gminie Ludwin  – poinformowała LW BOGDANKA S.A. 

Prace obejmowały wywiercenie dwóch otworów, w których zostały przeprowadzone m.in. badania hydrogeologiczne, geologiczno-inżynierskie i gazowe. Pozwolą one na dokładną analizę podłoża geologicznego. 

Koncesja wydobywcza

W I kw. 2017 r. spółka wystąpi do ministra środowiska z wnioskiem o udzielenie koncesji wydobywczej dla złoża Ostrów. Zgoda na jego eksploatację będzie miała bardzo duży wpływ na rozwój – po jej uzyskaniu zasoby operatywne spółki mogą wzrosnąć o około 200-350 mln ton (w zależności od warunków koncesji wydobywczej). Dla porównania w chwili obecnej wynoszą one około 230 mln ton obecnie. W górnictwie węgla kamiennego nic nie dzieje się z dnia na dzień. Podejmowane dziś działania na rzecz znaczącej rozbudowy zasobów operatywnych mają zabezpieczyć przyszły rozwój Bogdanki i stabilne zaplecze surowcowe dla Grupy Enea.

Chcemy przedłużyć  żywotność kopalni co najmniej do 2080 roku, zapewniając tym samym miejsca pracy i stabilność zatrudnienia dla kolejnych pokoleń górników, a także wsparcie Bogdanki dla rozwoju społeczności lokalnych i całej Lubelszczyzny w perspektywie kilkudziesięciu lat. Podwojenie zasobów surowca będzie też miało niezwykle istotny wpływ na budowę wartości Spółki dla akcjonariuszy – powiedział Krzysztof Szlaga, prezes zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A.