W powstającej w Bytomiu ciepłowni Fortum trwają prace, których celem jest przygotowanie do działania wszystkich instalacji. Przeprowadzone zostało m.in. alkaliczne gotowanie w kotle. Proces ten trwał łącznie ponad 40 godzin i dzięki niemu z urządzenia usunięte zostały luźne zanieczyszczenia powstałe w czasie montażu (opiłki, piasek, smary i tłuszcze).

Po całkowitym zamknięciu konstrukcji budynku nowej ciepłowni przystąpiliśmy do ostatniego etapu realizacji inwestycji, czyli rozruchu instalacji. Jednym z jego kluczowych elementów jest sprawdzenie i odpowiednie przygotowanie do pracy wszystkich instalacji, ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnego kotła – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji Fortum.

Ciepłownia w Bytomiu 

Ciepłownia Fortum, która jeszcze w 2016 r. będzie udostępniona mieszkańcom miasta, ma spełniać rygorystyczne normy środowiskowe. Zakład będzie współpracował z budowaną elektrociepłownią w Zabrzu i docelowo ma stanowić jej uzupełnienie jako źródło szczytowe. Dodatkowo będzie pełnił rolę rezerwy dla istniejącej infrastruktury ciepłowniczej w Bytomiu, a także posłuży jako podstawowe źródło ciepła dla bytomian w okresie letnim.