Grupa Energa planuje budowę drugiego stopnia na Wiśle powyżej Włocławka. Zgodnie z koncepcją przedstawioną podczas Europejskiego Forum Nowych Idei, przy stopniu wodnym ma powstać elektrownia wodna o mocy około 80 MW, której roczną produkcję energii szacuje się na poziomie 300-450 GWh.

Cel budowy

Drugi stopień na Wiśle pozwoli na zabezpieczenie istniejącego stopnia wodnego we Włocławku, a także zmniejszy zagrożenie powodziowe w Dolinie Dolnej Wisły. Inwestycja umożliwi również wykorzystanie powstałej retencji do nawodnień rolniczych, co wpłynie na zmniejszenie tempa stepowienia Kujaw. Przez planowany stopień przebiegać będzie droga dla pieszych i samochodów, zaś Wisła na nowym odcinku uzyska parametry drogi wodnej klasy międzynarodowej. Inwestycja nie utrudni wędrówki ryb, a przygotowany projekt kompensacji przyrodniczej, zakłada działania na niespotykaną dotąd w Polsce skalę, przez co poprawi się spójność ekosystemu doliny Wisły – czytamy w komunikacie spółki.

Dolna Wisła – potencjał hydrotechniczny

Obszar Dolnej Wisły stanowi około 50% ekonomicznego potencjału hydroenergetycznego Polski. Istniejący na Wiśle od ponad 40 lat stopień wodny we Włocławku, z należącą do Energi elektrownią wodną o mocy zainstalowanej 160 MW, jest obecnie największym obiektem hydrotechnicznym w Polsce. Oddany do eksploatacji w 1970 r., był jednym z ośmiu planowanych stopni wodnych w ramach tzw. Kaskady Dolnej Wisły (KDW). Możliwą do realizacji zainstalowaną moc wszystkich elektrowni w ramach KDW szacuje się aktualnie, przy uwzględnieniu ograniczeń środowiskowych, na około 640 MW.

Jak będzie wyglądać nowy stopień wodny we Włocławku? Zobacz fotogalerię