W Krakowie zakończyła się modernizacja blisko 100-letniego kolektora ogólnospławnego o dzwonowym kształcie, znajdującego się pomiędzy ul. Rollego a ul. Stoczniowców. Bezwykopowa renowacja na odcinku o długości 2,8 km polegała na zastosowaniu metody reliningu oraz wykładaniu części kanału płytkami bazaltowymi
W grudniu ub.r. dobiegły końca prace związane z bezwykopową renowacją kolektorów ogólnospławnych pomiędzy ul. Rollego a ul. Stoczniowców w Krakowie. Modernizacja objęła 2,8-kilometrowy odcinek niemal stuletniego kolektora o kształcie dzwonowym, którego przekroje wynosiły od 1500 x 2250 mm do 3000 × 2350 mm.
Wykonawcą prac była szczecińska firma Blejkan, która posiada wieloletnie doświadczenie w bezwykopowej renowacji sieci. W jej gestii było przygotowanie dokumentacji projektowej, zdobycie odpowiednich zezwoleń, a także realizacja robót. Kontrakt na modernizację sieci kanalizacyjnej prowadzono w ramach projektu „Gospodarka Wodno-Ściekowa w Krakowie – Etap III” prowadzonego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie. Zakres całego przedsięwzięcia obejmował realizację pięciu kontraktów, które miały na celu usprawnienie funkcjonowania gospodarki wodno-ściekowej i ulepszenie infrastruktury technicznej. Bezpośrednim następstwem tych działań jest podniesienie komfortu życia mieszkańców.
Relining z wykorzystaniem GRPaneli
Prace modernizacyjne rozpoczęły się w październiku 2014 r. Najpierw konieczne było wykonanie czyszczenia oraz przeprowadzenie inspekcji TV starego rurociągu. Na odcinku o długości ponad 2,7 km została zastosowana metoda reliningu z wykorzystaniem modułów GRP. Technologia ta polega na wsunięciu bądź wciągnięciu nowego przewodu do remontowanego rurociągu. Następnie przestrzeń pomiędzy panelami a wzmacnianym kanałem wypełnia się masą iniekcyjną odporną na działanie obciążeń. Sprawdza się ona w przypadku różnego rodzaju materiałów, z których zbudowany jest kanał, jak cegła, klinkier, kamionka, beton, a także tworzywa sztuczne. W pracach renowacyjnych w stolicy Małopolski użyty został iniekt na bazie cementu i popiołu lotnego. Po wprowadzeniu modułów, przekrój zmniejszony został o około 10–15% w stosunku do początkowego.
Istotną kwestią podczas renowacji wielkowymiarowych kolektorów kołowych i niekołowych z wykorzystaniem paneli GRP jest wybór odpowiednich modułów. W Krakowie użyte zostały panele GRPanel dostarczone przez Marplast sp. z o.o.
Są one lekkie, stanowią podczas produkcji jednolitą i spójną całość, dzięki czemu wygodnie się nimi operuje. Końcówki paneli w miejscu ich łączenia wykonywane są z dokładnością do 1 mm. Zbudowane z żywicy poliestrowej lub winyloestrowej panele wzmocnione włóknem szklanym posiadają wysokie własności wytrzymałościowe, są odporne na ścieranie, a jednocześnie mają niską wagę, co stanowi znaczne ułatwienie podczas modernizacji kanałów. Moduły posiadają wewnętrzną warstwę chemoodporną i przeciwabrazyjną. W trakcie renowacji stosowano również rury GRP o profilu niekołowym AMIREN.
Technologia montażu modułów GRP wymaga, by w trakcie modernizacji na kanał nie oddziaływało żadne medium, zatem podczas trwania prac niezbędne było zastosowanie systemu przepompowania, który umożliwiał stały przepływ ścieków. Rurociąg tymczasowy został wykonany z rur PE DN630. Tzw. by-pass zapewniał bezpieczny dostęp do wnętrza ogólnospławnego kanału, w którym realizowano prace, a jednocześnie chronił mieszkańców przed utrudnieniami związanymi ze zrzutem ścieków. Spore wyzwanie stanowił dla wykonawcy napływ ścieków (przy braku opadów) dochodzący do 3000 m³/godz.
Płytki z topionego bazaltu na 64-metrowym odcinku
W miejscu, gdzie kolektor prowadzony jest po ostrym łuku i z uwagi na jego nietypowy kształt, na 64-metrowym odcinku wykorzystano płytki bazaltowe. Nie zdecydowano się tam na relining, gdyż nie sprawdziłby się na tym fragmencie. Do renowacji odcinka użyto więc elementów EUTIT z topionego bazaltu, ponadto trzy komory przelewowe również zostały pokryte wykładziną z płytek bazaltowych, uzyskiwanych poprzez topienie bazaltu i odlewanie go do form. Produkt ten cechuje długa żywotność, duża wytrzymałość na ciśnienie i wysoką temperaturę, bardzo dobra odporność na ścieranie, a także nienasiąkliwość. Poprzez wyłożenie kanału płytkami bazaltowymi znacząco wzmacnia się jego konstrukcja.
Jaki sprzęt wykorzystano w trakcie renowacji w Krakowie?
Renowacja została zakończona powodzeniem w grudniu 2015 r. Przy realizacji kontraktu pracowało prawie 30 osób, w tym cztery z kadry kierowniczej. Do prac użytych zostało dziesięć pomp o wysokiej wydajności, korzystano też z wozu ciśnieniowego, wciągarki linowej, koparki, myjek ciśnieniowych i zgrzewarki doczołowej.
Wieloletnie doświadczenie w renowacji bezwykopowej, jakie posiada firma Blejkan, a także praktyczna wiedza pracowników w zakresie renowacji kanałów o dużych przekrojach z wykorzystaniem paneli GRP sprawiły, że roboty prowadzone były sprawnie, a kontrakt przebiegał bez większych utrudnień.
Zobacz fotogalerię z realizacji w Krakowie
Zobacz film poświęcony renowacji kolektorów ogólnospławnych w Krakowie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.