Europejska Agencja Środowiska opublikowała najnowszą edycję raportu o jakości powietrza w Europie. Analizy przedstawione w raporcie dotyczą stanu powietrza w okresie 2000–2014 r. w ponad 40 europejskich krajach i obejmują 400 miast. W analizie wykorzystano dane przesyłane ze stacji monitoringu powietrza w Europie, w tym z polskich stacji działających w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska.  

Polska w niechlubnej czołówce 

Dane przedstawione w raporcie wskazują, że jakość powietrza w Europie uległa istotnej poprawie. Nadal jednak w wielu miastach przekraczane są dopuszczalne normy stężenia szkodliwych substancji. Z raportu wynika, że Polska znajduje się wciąż w niechlubnej czołówce. Zajęła m.in. pierwsze miejsce w zestawieniu krajów, w których występuje największe stężenie pyłów zawieszonych. Odpowiednio na drugim i trzecim miejscu znalazły się Czechy i Bułgaria. Niewiele lepiej sytuacja naszego kraju wygląda, pod względem obecności w powietrzu pyłu PM10. Jak się okazuje, liderem jest Bułgaria, zaraz po niej w zestawieniu znajduje się Polska. Na podium znalazła się także Chorwacja.

Polska jest również wiceliderem zestawienia największych przekroczeń w powietrzu pyłu PM 2,5 (zaraz za Bułgarią). 

Sytuacja w kraju nad Wisłą, w stosunku do innych krajów europejskich, wygląda najgorzej, gdy weźmiemy pod uwagę stężenia benzo(a)pirenu w powietrzu. W zestawieniu opracowanym przez Europejską Agencję Środowiska nasz kraj okazał się liderem, zdecydowanie wyprzedzając drugą w rankingu Chorwację. 

Zobacz pełną wersję raportu Europejskiej Agencji Środowiska