Nowe normy w zakresie jakości spalanego paliwa oraz kotłów, a także promowanie odnawialnych źródeł energii to działania, które mają służyć poprawie jakości powietrza w Polsce.
Walka ze smogiem: potrzeba działań systemowych /Fot. Pixabay
Poprawa jakości powietrza w Polsce wymaga działań systemowych. W Ministerstwie Środowiska działa Komitet Sterujący ds. Krajowego Programu Ochrony Powietrza. W jego ramach współpracujemy m.in. z Ministrem Energii nad standardami dla paliw stosowanych w domowych piecach oraz Ministrem Rozwoju nad standardami dla tych pieców. Te działania to konieczność – mówił Jan Szyszko, minister środowiska, podczas konferencji prasowej dotyczącej problemu smogu w Polsce.
Jednocześnie szef resortu środowiska podkreślił, że prowadzone są działania zmierzające do tego, aby kolejny sezon grzewczy w Polsce rozpoczął się już z nowymi normami jakości, które dotyczą nie tylko rodzaju spalanego paliwa, ale także kotłów.
Komitet Sterujący ds. Krajowego Programu Ochrony Powietrza
Koordynacją działań międzyresortowych na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce zajmuje się Komitet Sterujący ds. Krajowego Programu Ochrony Powietrza. W jego skład wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Energii, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz samorządy. Za kierownictwo komitetem odpowiedzialny jest przedstawiciel Ministerstwa Środowiska.
Smog w Polsce
Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest spalanie słabej jakości paliw oraz śmieci w domowych, często przestarzałych piecach. Problem wzrasta, gdy występują niesprzyjające warunki atmosferyczne – czytamy w komunikacie resortu środowiska. Wśród przyczyn smogu wymienić należy również niewłaściwą gospodarkę przestrzenną, m.in. zabudowywanie korytarzy napowietrzających.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.