• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Przewierty bez zakłóceń

Lokalizatory Falcon F5 i Falcon F2


Opublikowano: 09-02-2017 Źródło: inzynieria.com

Wśród wielu wyzwań, którym muszą stawić czoło firmy wykonujące horyzontalne wiercenia kierunkowe (HDD), są zakłócenia utrudniające, a w niektórych przypadkach całkiem uniemożliwiające prace. 


Lokalizatory Falcon F5 i Falcon F2 /Fot. DCI
Lokalizatory Falcon F5 i Falcon F2 /Fot. DCI

Takie niedogodności mogą występować np. w rejonie tras komunikacyjnych czy w pobliżu linii energetycznych i innych mediów. Zakłócenia powodują m.in. nieprawidłowe odczyty głębokości, problemy z transmisją danych czy, w skrajnych przypadkach, całkowitą utratę sygnału.

Pokonanie zakłóceń – czy to możliwe?

Jak sobie radzić z takimi problemami? W takiej sytuacji koniecznym jest przede wszystkim określenie źródła zakłóceń i wyeliminowanie ich lub zmniejszenie. O rozwiązaniach na tej płaszczyźnie podczas XX seminarium szkoleniowego zorganizowanego przez firmę HEADS sp. z o.o. w Tomaszowicach pod Krakowem opowiadał Michael Reinhart z firmy DCI Digital Control Incorporated.
Urządzeniami wykorzystywanymi do lokalizacji podczas wykonywania przewiertów HDD są systemy Falcon F5 i Falcon F2, wykorzystujące technologię DigiTrak Falcon, dostarczane na rynek przez firmę Digital Control Incorporated (DCI). Urządzenia te dokonują pomiaru szumu i wyraźnie wyświetlają kilka pasm najkorzystniejszych częstotliwości nadawania sygnału. System, w który wyposażone są lokalizatory, umożliwia skanowanie zakłóceń aktywnych we wszystkich miejscach, w których prowadzone są roboty wiertnicze. Posiadają także funkcję pracy w trybie „Max”, który wzmacnia zakres danych, stabilizuje zasięg (głębokość) i z którego pozyskiwane są dane w przypadku ekstremalnych zakłóceń.

Lokalizatory Falcon F5 i Falcon F2. Źródło DCI Lokalizatory Falcon F5 i Falcon F2. Źródło DCI

Dodatkowe funkcje

System F5 posiada także funkcję DataLog, która pozwala rejestrować punkty danych wzdłuż trajektorii przewiertu. Dzięki temu dane z realizowanego otworu można wgrać do komputera ze specjalnie zainstalowanym oprogramowaniem DigiTrak LWD, które z kolei umożliwia formatowanie, przeglądanie oraz drukowanie plików DataLog. Taka funkcja pozwala w łatwy sposób dokonać analizy wyników pracy systemu lokalizacji, co jest bardzo pomocne wykonawcom – tłumaczył podczas konferencji Michael Reinhart.Co ciekawe, urządzenia prezentowane podczas seminarium, posiadają moduły ciśnieniowe, które monitorują ciśnienie notowane na dnie otworu pilotowego oraz nadajniki z narzędziem sterowniczym wykorzystywane tam, gdzie nie jest możliwe śledzenie z marszu.

Czytaj także: "Zaawansowany system lokalizacji dla wierceń kierunkowych HDD"

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia