Roboty ruszyły w styczniu, mają potrwać do 15 grudnia. - Inwestycja obejmuje rozbudowę istniejącego obwałowania w km 5+950 - 15+819 na odcinku od Tarnobrzega (Skalna Góra) do Koćmierzowa (granica woj. podkarpackiego i świętokrzyskiego) i odbudowę struktur towarzyszących systemowi ochrony przeciwpowodziowej -  informuje Inżynierię Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych (PZMiUW) w Rzeszowie.

Prace prowadzone są zgodnie ze „specyfikacją techniczną wykonania i odbioru robót” (ST). Wybrano ofertę konsorcjum firm: Zakład Usług Wodno-Melioracyjnych i Rekultywacji sp.j. Mieczysław Siemaszek i Antoni Gancarz z siedzibą w Sandomierzu (lider), DABI SM Budny sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Ligocie, Zakład Zadrzewień Zieleni i Rekultywacji sp. z o.o. z siedzibą w Tarnobrzegu (partnerzy).

Remont wału w Tarnobrzegu

 Jakie prace zostały wykonane?

- podwyższenie i poszerzenie korony wału wraz z zagęszczeniem korpusu;

- uszczelnienie korpusu i podłoża wału w oparciu o przesłonę przeciwfiltracyjną oraz uszczelnienie skarpy odwodnej przy pomocy folii przykrytej warstwą materiału budującego korpus wału;
- naprawa istniejących dróg przywałowych od strony odlądowej;
- budowa drogi eksploatacyjnej na brakujących odcinkach;
- budowa pasa eksploatacyjnego od strony skarpy odwodnej;
- przebudowa przejazdów wałowych, w zakresie dopasowującym je do zmienionych gabarytów wału w wyniku jego podwyższenia;
- zabezpieczenie śluz wałowych, wylotów pompowni wód deszczowych i oczyszczalni ścieków, w zakresie dopasowującym je do zmienionych gabarytów wału w wyniku jego podwyższenia.
- zabezpieczenie przejazdu promowego i terenu przyległego.

Konieczny był wykup gruntów pod inwestycję. - Decyzją o pozwoleniu na realizację inwestycji wojewoda podkarpacki zatwierdził projekt podziału nieruchomości, a z dniem, w którym decyzja stała się ostateczna, nieruchomości lub ich części stały się własnością Skarbu Państwa - usłyszeliśmy w urzędzie. 

Z tytułu przeniesienia, właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu przysługuje odszkodowanie. Do końca 2016 r. PZMiUW w Rzeszowie wypłacił 1 078 001,51 zł (dla 298 działek).

Projekt współfinansowany jest m.in. przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (Bank Światowy), Bank Rozwoju Rady Europy oraz budżet państwa. Wartość robót budowlanych wynosi 31 483 559,56 zł.

Zadanie realizowane jest w ramach planu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły, kontraktu 3B.3 „Ochrona przeciwpowodziowa Tarnobrzegu – etap 1 (Wisła1)".