Już piętnaście lat minęło od momentu, w którym Amerykańskie Towarzystwo Inżynierów Cywilnych (ASCE) opublikowało Standardowe wytyczne konstrukcyjne dla mikrotunelowania, dlatego niedawno wydano ich uaktualnienie: Standardowe projektowanie i wytyczne konstrukcyjne dla mikrotunelowania. Przez ponad pięć lat zespół złożony z właścicieli projektów, dostawców sprzętu, inżynierów projektowych, wykonawców, dostawców rur oraz inwestorów poświęcał czas na liczne spotkania, mające na celu uzgodnienie brzmienia wzbogaconej o różne poprawki publikacji. 

Co znalazło się w nowym standardzie?

Wytyczne obejmują sugestie, które należy rozważyć podczas wyboru sprzętu do mikrotunelowania, niedawne usprawnienia sprzętowe, które m.in. poprawiają możliwości realizacyjne czy osiągi.

Jak wybrać sprzęt do mikrotunelowania? Dobre praktyki

W najbliższym wydaniu "Inżynierii Bezwykopowej" opublikowany zostanie artykuł Craiga Campa - Jak wybrać sprzęt do mikrotunelowania? Dobre praktyki. W artykule tym zostały zaprezentowane najważniejsze z opisanych w standardzie propozycji, a także przedstawiono przykłady ich zastosowania. 

Autorzy zamieścili również opis innowacji w zakresie systemów naprowadzających i sterujących (m.in. takich, które pozwalają na wykonywanie odcinków o zakrzywionej trasie). Poruszone zostały też tematy systemu gospodarowania płuczką wiertniczą, smarowania i składu substancji smarującej oraz technicznych możliwości urabiania skały.

Archiwum wydań "Inżynierii Bezwykopowej"