Spółka spełniła wszystkie warunki, które zostały zawarte w warunkowej umowie dotyczącej zakupu Elektrowni Połaniec. Oznacza to, że transakcja wchodzi w kluczową fazę.
Fot. Enea
Grupa Enea została poinformowana o tym, że spełniła ostatni z czterech warunków zawieszających zawarty w umowie warunkowej dotyczącej zakupu, od ENGIE International Holdings B.V., 100% akcji spółki ENGIE Energia Polska, która jest właścicielem Elektrowni Połaniec. Oznacza to, że droga do finalizacji transakcji jest otwarta.
Elektrownia Połaniec jest dla Enei cennym aktywem pozyskanym w optymalnej cenie. Grupa Enea przejmuje spółkę zmodernizowaną i bez zadłużenia. Inwestycja przyczyni się do stworzenia opartego o własny surowiec, efektywnego kosztowo i operacyjnie, obszaru wytwarzania energii. Zlokalizowany w południowo-wschodniej Polsce wydobywczo-wytwórczy obszar Kozienice-Bogdanka-Połaniec przyniesie szereg korzystnych dla Grupy synergii – czytamy w komunikacie spółki.
Jakie warunki musiała spełnić Enea?
Ostatni z warunków, który Enea musiała spełnić, to zrzeczenie się prawa pierwokupu gruntów rolnych, będących przedmiotem transakcji, przez prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych. Nastąpiło to we wtorek, 28 lutego br. Trzy pozostałe warunki określone w umowie podpisanej 23 grudnia 2016 r. to: uzyskanie zgody Ministra Energii (zgodnie z ustawą o kontroli niektórych inwestycji), uzyskanie zgody Prezesa UOKiK na koncentrację oraz przeprowadzenie konwersji długu ENGIE Energia Polska wobec podmiotów z grupy ENGIE na kapitał w ENGIE Energia Polska.
Przed nami bardzo intensywny okres prowadzący do finalnego zakończenia transakcji, czyli nabycia 100% akcji ENGIE Energia Polska. Liczę, że proces ten, tak jak do tej pory, będzie przebiegał sprawnie i według zaplanowanego scenariusza, dzięki czemu już wkrótce będziemy mogli ogłosić, że staliśmy się właścicielem jednej z najbardziej efektywnych elektrowni systemowych w Polsce – powiedział Mikołaj Franzkowiak, wiceprezes Enei ds. finansowych.
Elektrownia Połaniec to jeden z najefektywniejszych wytwórców energii elektrycznej w Polsce. Jej moc wynosi około 1,9 GW. W ostatnich latach na jej terenie zrealizowany został, wart łącznie ponad 1 mld zł, program modernizacyjny. Dzięki niemu żywotność elektrowni przedłużona została o 20 lat. Istotnym elementem elektrowni jest nowoczesny blok biomasowy o mocy 200 MW. Biomasa wykorzystywana do produkcji energii pochodzi od lokalnych dostawców.
Zobacz także: "Enea ma wyłączność na zakup Elektrowni Połaniec">>>
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.