Wyzwania, jakie dla branży wod-kan niesie tzw. Plan Morawieckiego, obawy przed wejściem w życie nowego Prawa wodnego, kwestie związane z gospodarowaniem wodami opadowymi i roztopowymi, a także zarządzanie firmą wodociągową w dobie postępu technologicznego – to najważniejsze zagadnienia poruszane przez ekspertów zgromadzonych na III Forum Ochrony Środowiska zorganizowanym przez Izbę Gospodarczą Wodociągi Polskie w Warszawie.
Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com
Wstępując w struktury Unii Europejskiej, Polska podjęła zobowiązania dotyczące poprawy stanu wód na terenie naszego kraju, a co jest nieodzownie z tym związane, do modernizacji i budowy oczyszczalni ścieków. Rok 2015 był tym rokiem, w którym we wszystkich większych miastach miały powstać oczyszczalnie ścieków. Do 2018 r. powinny powstać nawet w tych najmniejszych – przypomniał prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Komisji Przesyłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim. Może nie wykonamy tego zadania, ale jakość polskich wód obecnie i ta sprzed 20 lat jest nieporównywalna. Zrobiliśmy gigantyczny – największy w Europie – skok. Wydaliśmy na to kilkaset miliardów złotych – powiedział Buzek.
Przyszłość branży wod-kan, przede wszystkim w kontekście „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, stała się tematem przewodnim konferencji. Jej główne założenia zaprezentował Witold Słowik, wiceminister środowiska. Dlaczego dokument ten jest tak ważny również dla polskiego sektora wodno-kanalizacyjnego? Praktycznie każdy z obszarów „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” dotyka sektora wodociągowo-kanalizacyjnego. Jeżeli spojrzymy na kapitał ludzki, to nasza branża zatrudnia ponad 40 tys. osób, więc ten obszar absolutnie nas dotyczy. Cyfryzacja, bezpieczeństwo narodowe, energia czy działania w obszarze środowisko. Warto podkreślić, że osad–ściek nie jest już odpadem, a staje się produktem i ważnym źródłem energii. Branża wod-kan zrealizowała już ogromny program inwestycyjny. To dzięki temu zrealizowanemu programowi nie mówi się już o Polsce jak o trucicielu wody, a tak jeszcze mówiono na początku lat 90. Mamy jednak świadomość wyzwań, jakie stoją przed nami i nie spoczywamy na laurach – mówiła Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie. Wśród działań, które podejmowane będą w tym zakresie, a które wpisują się w założenia Strategii, wymiania się innowacyjne przedsięwzięcia, dzięki którym branża wod-kan ma coraz większy udział w produkcji energii z OZE.
Prawo wodne
Bez wątpienia jednym z najważniejszych zagadnień, od których w dużym stopniu zależy przyszłość branży wod-kan, jest wejście w życie ustawy Prawo wodne. Mateusz Balcerowicz z Departamentu Zasobów Wodnych przedstawił główne założenia do ustawy. 1 lipca 2017 r. to wstępna data wejścia w życie nowego Prawa wodnego, którą zakłada Ministerstwo Środowiska – mówił. Jednak, jak podkreślił, data wejścia w życie przepisów jest zależna od dalszego przebiegu procesu legislacyjnego. Choć trudno przewidzieć, kiedy projekt ustawy trafi do podpisu prezydenta, dzisiaj jedno jest pewne – ze względu na zobowiązania, które narzuca na Polskę Unia Europejska, ustawa ta powinna wejść w życie jak najszybciej.
Inne kwestie prawne
Wśród zagadnień prawych, które w dużym stopniu determinują działania branży wod-kan, jest również kodeks urbanistyczno-budowlany. Jeden z kontrowersyjnych jego zapisów stanowi definicja przyłącza, która jest trudna do praktycznego zastosowania, o czym podczas konferencji mówił prof. dr hab. Bartosz Rakoczy.
Gospodarowanie wodami opadowymi
Wśród najważniejszych wyzwań, z którymi musi mierzyć się sektor wodno-kanalizacyjny, znajdują się kwestie zagospodarowania wód roztopowych i opadowych, szczególnie w kontekście zmian klimatycznych, o czym przypominał m.in. prof. nadzw. Politechniki Wrocławskiej Paweł Licznar. To właśnie tego typu problemom poświęcone zostały zeszyty specjalne Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie pn. „Problematyka zagospodarowania wód opadowych i roztopowych”. Ich założenia przedstawił Roman Wiertelak, ekspert IGWP.
Zobacz fotorelację z III Forum Ochrony Środowiska
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.