23 marca br. odbędzie się konferencja uzgodnieniowa dotycząca projektu nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.
Fot. Shutterstock
Wcześniej, 20 marca br. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowane zostało zestawienie uwag zgłoszonych w konsultacjach (zobacz).
Jakie zmiany wprowadzi nowelizacja?
Jedną z kluczowych zmian nowelizacji, jest wprowadzenie do definicji przedsiębiorcy określenia „wprowadzania do obrotu paliw stałych”. Taki zapis ma umożliwić doprecyzowanie listy podmiotów, u których będzie dokonywana kontrola jakości paliw stałych.
Dokument wprowadzi także określenie „i paliwa stałe” w przepisach ustawy odnoszących się do terminu „paliw”. Obecnie zapis „wprowadzanie do obrotu” odnosi się jedynie do paliw, pomijając paliwa stałe. Z uwagi na potrzebę prawidłowego funkcjonowania sytemu monitorowania i kontrolowania jakości dla paliw stałych, kluczowym jest zlikwidowanie tej luki prawnej przez uzupełnienie definicji o paliwa stałe – czytamy w komunikacie resortu energii.
Dodatkowo w przepisach określone zostaną miejsca, gdzie podczas kontroli Inspekcji Handlowej i Służby Celnej będzie można pobierać próbki paliw stałych. Dzięki temu możliwa ma stać się kontrola np. węgla bezpośrednio z wagonów i samochodów.
Główne cele nowelizacji ustawy paliwowej
Na skutek zmian, jak podaje resort energii, możliwe ma stać się monitorowanie i kontrolowanie jakości paliw stałych ze szczególnym uwzględnieniem ograniczenia emisji zanieczyszczeń oraz gazów cieplarnianych. Dodatkowo ograniczony ma w ten sposób zostać napływ niesortowanego węgla na teren Polski. Celem ustawy jest także uporządkowanie rynku paliw stałych i umożliwienie konsumentom uzyskania informacji na temat jakości sprzedawanego paliwa.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.