Budowa nowych tuneli kablowych w Bangkoku ma zwiększyć możliwości dystrybucji energii w mieście, a jednocześnie zapewnić stabilność sieci. W tym celu na wielką skalę wykorzystywana jest technologia mikrotunelowania.
Fot. Terratec
Bangkok jest stolicą i największym miastem Tajlandii. Jednocześnie jest jednym z najszybciej rozwijających się miast w południowo-wschodniej Azji. Nic więc dziwnego, że realizowanych jest tu wiele inwestycji, które mają na celu dostosowanie infrastruktury miejskiej do zwiększających się potrzeb jego mieszkańców. Na liście inwestycji prowadzonych w metropolii wymienić należy wymienić te, które mają na celu sprostanie zwiększającemu się zapotrzebowaniu na energię elektryczną.
Warunki klimatyczne panujące w mieście (często występujące silne burze i wichury) sprawiają, że budowa elektroenergetycznych sieci napowietrznych z przyczyn oczywistych nie jest uzasadniona. Dlatego linie wysokiego napięcia w Bangkoku często przenoszone są pod ziemię. Dzięki temu właśnie stolica Tajlandii stała się ważnym punktem na mapie świata w kontekście wykorzystania technologii mikrotunelowania.
Tunele kablowe w Bangkoku
Jednym z projektów realizowanych przez Bangkok Metropoliatan Electricity Authority jest budowa linii wysokiego napięcia MRT Green Cable Tunnel. Główną metodą prac zastosowaną w celu realizacji tego projektu jest właśnie mikrotunelowanie. W robotach wykorzystane są maszyny MTBM dostarczone przez firmę Terratec. MRT Green Cable Tunnel obejmuje tunele, których łączna długość wyniesie 8696 m. Ich średnice będą mieć 1500 mm.
Prace mikrotunelowe rozpoczęły się w 2016 r., a zaawansowanie prac na koniec lutego 2017 r. wyniosło 40%.
Innym z projektów realizowanych w Bangkoku z wykorzystaniem metody mikrotunelowania jest budowa Chaloemphrakriat RAMA IX Cable Tunnel, którym również poprowadzona zostanie linia wysokiego napięcia. Całkowita długość tunelu w tym przypadku wyniesie 6457 m, a jego średnica to DN1800. Prace rozpoczęły się w sierpniu 2016 r. Zgodnie z informacjami firmy TERRATEC, na koniec lutego 2017 r. ich zaawansowanie wynosiło 15%.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.