Dołączyliśmy do Porozumienia, którego sygnatariuszami są najwięksi główni wykonawcy w kraju, aby poprawić bezpieczeństwo na naszych budowach. W tym roku plan naszej współpracy zakłada przejęcie przez Porozumienie standardów dotyczących platform roboczych, ścian szczelinowych, technologii palowej, a także wypracowanie wspólnych standardów dotyczących szkoleń i kwalifikacji – tłumaczy Michał Nowakowski, kierownik działu BHP w firmie Keller Polska.

Porozumienie na Rzecz Bezpieczeństwa w Budownictwie działa w Polsce od 10 lat i aktualnie zrzesza 12 generalnych wykonawców, działających w naszym kraju. W obecnej kadencji Porozumieniu przewodniczy firma Warbud. Nadrzędnym celem tej inicjatywy jest poprawa bezpieczeństwa na polskich budowach oraz wyeliminowanie wypadków, w szczególności tych ze skutkiem śmiertelnym.

Przez dekadę działalności firmy zaangażowane w to przedsięwzięcie zrobiły już wiele dobrego dla szeroko rozumianej branży budowlanej w Polsce. Wśród najważniejszych dokonań organizacji wymienić należy przede wszystkim wypracowanie jednolitych standardów BHP dla wszystkich członków.

Firmy, które przystąpiły do Porozumienia, przeprowadzają wysokiej jakości szkolenia okresowe, a także informacyjne dla pracowników rozpoczynających pracę. Standardem w tych przedsiębiorstwach jest załącznik do umów podwykonawczych dotyczący BHP.

Członkowie organizacji opracowali również Instrukcję Bezpiecznego Wykonania Robót oraz Standardy dla Prac Szczególnie Niebezpiecznych. Z ich inicjatywy powstał także dokument pn. "Standardy minimalnych wymagań wobec podwykonawców".

Inicjatywy Porozumienia na Rzecz Bezpieczeństwa w Budownictwie

Od kilku lat niemal 30 tys. pracowników polskich budów bierze udział w "Tygodniu Bezpieczeństwa" – akcja jest inicjatywą porozumienia, która ma na celu budowanie kultury bezpieczeństwa i higieny pracy na placach budów. W tym roku odbędzie się 4. edycja tego wydarzenia.

Keller Polska sp. z o.o. specjalizuje się w robotach geotechnicznych. W Polsce działa od 1994 r. W tym czasie zrealizowała ponad 2200 projektów na terenie całego kraju. Misją spółki jest dostarczanie bezpiecznych, kompleksowych i innowacyjnych rozwiązań oraz pogłębianie wiedzy geotechnicznej. Firma jest członkiem Polskiego Zrzeszenia Wykonawców Fundamentów Specjalnych, które jest dobrowolną, samorządną organizacją zawodową, zrzeszającą pracodawców wykonujących fundamenty specjalne. Celem tej organizacji jest reprezentowanie interesów zrzeszonych członków, dbałość o ochronę ich praw, czy wysoki poziom etyczny i zawodowy.

Przeczytaj również: "Geotechnika: jak zapewnić bezpieczeństwo na budowach?"