Bazą pomysłu były wyniki badań DELab, z których wynika, że mimo dużego potencjału polskie uczelnie i ich pracownicy mają niewielki wpływ na rozwój innowacyjności.

- Politechnika Wrocławska od lat jest kuźnią kadr dla biznesu i prawdziwym zagłębiem talentów z dziedziny innowacji. Chcemy wykorzystywać ten potencjał, a jednocześnie korzystając ze swoich możliwości pomóc w promowaniu młodych dolnośląskich naukowców podczas najważniejszych wydarzeń targowych na świecie – mówi, cytowany w komunikacie, Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Tym samym już w przyszłym roku studenci Politechniki Wrocławskiej bezpłatnie zaprezentują swoje wynalazki w trakcie targów CeBIT, a także Hannover Messe (największe i najbardziej prestiżowe z dziedziny przemysłu i nowych technologii) czy też chińskich CIFIT, największych w Azji targach inwestycyjnych.

- Dla nas to bardzo ważne porozumienie, bo dotyczy naszych najaktywniejszych studentów, działających w kołach naukowych, w których powstają najciekawsze idee. Młodzi ludzie są nieskażeni barierami, dlatego ich pomysły często są niezwykłe i ciekawe. Jestem przekonany, że prezentacja projektów stworzonych przez naszą najzdolniejszą młodzież na międzynarodowych targach będzie znakomitą promocją nie tylko dla Polski, lecz także dla regionu i naszej uczelni – dodaje prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Współpraca uczelni i województwa jest możliwa dzięki programowi, w ramach którego w najbliższych latach samorząd przeznaczy 4,5 mln zł na promowanie inwestycyjnego potencjału Dolnego Śląska i dolnośląskich przedsiębiorców.

Przeczytaj także: polska "kosmiczna wiertarka" - są wyniki badań