TYTANY przyznawane są zawsze podczas Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa”. W tym roku będzie to edycja jubileuszowa. Odbędzie się w dniach 6-8 czerwca w Krakowie, w pięknych zabytkowych wnętrzach bielańskiego Zakładu Uzdatniania Wody Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie.

Na nagrody w postaci Tytanowego Laura Inwestora mogą również liczyć inwestorzy zwycięskich projektów w kategoriach: Projekt roku – nowa instalacja oraz Mały projekt bezwykopowy.

Firmy nominowane do nagrody w poszczególnych kategoriach:

Projekt roku - nowa instalacja

  • ABIKORP Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych sp. z o.o. za wykonanie kanalizacji deszczowej o średnicy DN1000 o całkowitej długości 1047 m od ul. Przykoszarowej do ul. Zawady Przedmieście w Łomży. Odcinek o długości 723 m zrealizowano w technologii mikrotunelowania, a odcinek o długości 324 m w wykopie otwartym. Trasa mikrotunelu podzielona została na cztery odcinki o długościach: 224,5 m; 236,5 m; 83 m; 179 m.
    Inwestor: Urząd Miasta Łomży
     
  • NAWITEL sp. z o.o. sp.k. za pierwsze w Polsce przekroczenie w technologii HDD brzegu morskiego na dystansie ponad 1 km (1433 m). Prace prowadzono w ramach projektu pn. „Budowa gazociągu podmorskiego DN100 przesyłającego gaz odpadowy z platformy wydobywczej położonej na złożu B8 do elektrociepłowni we Władysławowie”. Jest to najdłuższy przewiert tego typu pod morzem Bałtyckim opracowany i wykonany przez polską firmę.
    Inwestor: LOTOS Petrobaltic S.A.
     
  • PPI CHROBOK S.A. za pierwsze w Polsce przekroczenia bezwykopowe o średnicy DN1000, których łączna długość wynosiła 3,4 km. Wykonano je w ramach budowy gazociągu wysokiego ciśnienia Czeszów–Wierzchowice. W przypadku dwóch przekroczeń zastosowano technologię Direct Pipe po raz pierwszy w Polsce. Długość przewiertów HDD wynosiła: 680 mb, 530 mb, 480 mb i 500 mb, a przewiertów Direct Pipe: 464 mb i 700 mb (jedno z najdłuższych przekroczeń wykonanych w technologii Direct Pipe dla rur 40” na świecie).
    Inwestor: Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A.
     
  • Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych INKOP sp. z o.o. za budowę kanału ściekowego metodą mikrotunelowania w trasie Armii Krajowej w Warszawie. W ramach inwestycji wykonano 3043 m kolektora sanitarnego o średnicy DN800 oraz 52 m o średnicy DN400 – łączna długość instalacji wyniosła 3095 m. Realizacja inwestycji była niezwykle istotna dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania systemu kanalizacyjnego na terenie dzielnicy Targówek i Białołęka w Warszawie.
    Inwestor: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A.
     
  • ZRB Janicki za przekroczenie Odry Zachodniej metodą HDD dla instalacji elektroenergetycznej linii kablowej 15kV, budowanej w ramach projektu EcoGenerator (Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów) w Szczecinie. Długość otworu wyniosła 1082 m. Jest to najdłuższa wielorurowa instalacja rur HDPE (3 x200 mm) w Polsce. Wówczas też po raz pierwszy wykorzystano innowacyjną metodę Watucab dla montażu kabli.
    Inwestor: Zakład Unieszkodliwiania Odpadów

Mały projekt bezwykopowy

  • Górnośląski Zakład Obsługi Gazownictwa sp. z o.o. za bezwykopową renowację metodą Primus Line gazociągu stalowego DN250 w postaci liry, zlokalizowanego pod dnem rzeki Wisły w Krakowie. Jeden z wykopów znajdował się na granicy rzeki i lądu. Wykonawca przez cały czas walczył z ogromnym napływem wody. Sama instalacja trwała 10 godzin.
    Inwestor: Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o. w Warszawie Oddział w Tarnowie
     
  • Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych INKOP sp. z o.o. za wykonanie instalacji rurociągu z rur żelbetowych DN1200 na długości 138 m zastosowaniem technologii mikrotunelowania. Budowa przepustu odbyła się pod drogą relacji Bukowno–Bór Biskupi w Bukownie (Małopolska).
    Inwestor: DB Schenker Rail Polska S.A.
     
  • ZRB Janicki za budowę gazociągu wysokiego ciśnienia DN500 pod dnem rzeki Skrwa w m. Radotki (okolice Płocka). Długość instalacji w technologii HDD wyniosła 336 m. W przypadku tej realizacji rekordowa była wysokość overbandu, która wyniosła 16 m.
    Inwestor: Gaz-System S.A.

Europejski projekt w technologiach bezwykopowych

  • A. Hak Leidingbouw B.V. za wykonanie rehabilitacji 45-kilometrowego wodociągu w Schoonebeek (Holandia) metodą pipe-in-pipe. Renowacja polegała na instalacji przewodów z HDPE wewnątrz istniejącego stalowego rurociągu, którego trasa przebiegała również po łukach. Maksymalne długości wciąganych przewodów sięgały 1,5 km.
     
  • Brandenburger Liner GmbH & Co. KG. za realizację jednego z największych projektów w zakresie rehabilitacji kanału ściekowego w Finlandii. Do renowacji 620-metrowego kanału, zlokalizowanego w Helsinkach, niedaleko głównej stołecznej arterii, użyto wykładziny DN1350 ważącej w sumie 96 ton. Najdłuższy z instalowanych odcinków mierzył 145 m i ważył 24 tony. Realizacja projektu trwała 10 dni.
     
  • HDI za wykonanie prac wiertniczych w technologii HDD na długości około 1,1 km w ramach budowy gazociągu TANAP (Trans Anatolian Pipeline). Instalacja została wykonana pod dnem rzeki Seman w albańskim regionie Fier. Przykrycie pod dnem rzeki zostało zaprojektowane na 26 m.
     
  • LMR Drilling za wykonanie dwóch przekroczeń rzeki Dunaj na granicy rumuńsko-bułgarskiej na dystansie 2,1 km każdy w technologii HDD. W otworach zainstalowano gazociąg DN500, stanowiący odcinek interkonektora pomiędzy systemami gazowymi Rumunii i Bułgarii.
     
  • Visser & Smit Hanab za wykonanie czterech przekroczeń HDD pod rzeką w ramach budowy gazociągu TANAP. Zostały one wykonane w rejonie Ankary w Turcji na zlecenie firmy Tekfen Insaat. Długości poszczególnych odcinków to: 632 m, 599 m, 1104 m, 580 m. Średnica zainstalowanych stalowych rur wynosi 56 cali (1422 mm). Gazociąg został poprowadzony na głębokości sięgającej 20 m.

Produkt roku

  • Aquaren Panel System (APS) do renowacji obiektów infrastruktury tworzących sieci kanalizacyjne i wodociągowe - metoda APS została stworzona na bazie cienkościennych paneli GRP, w których zastosowano technologię infuzji do nasączania matotkanin odpowiednimi żywicami. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie panelu o idealnej proporcji grubości ścianki i sztywności (Aquaren)
     
  • Kompaktowy System Oczyszczania Płuczki Wiertniczej Normag® NRC 750 - system zawdzięcza wydajność innowacyjnym rozwiązaniom technicznym, które przy zachowaniu kompaktowych rozmiarów zapewniają ponadnormatywną powierzchnię przesiewania na sitach wibracyjnych oraz umożliwiają wyposażenie systemu w baterię 6-ciu hydrocyklonów. (Normag b.v.; przedstawiciel w Polsce: Robert Osikowicz Engineering)
     
  • Nawigacja teleoptyczna TSP - system nawigacji do wiertnic poziomych ślimakowych. Umożliwia m.in.: wykonanie przewiertu prostoliniowego dla budowy kanalizacji grawitacyjnej; zwiększenie długości wykonania przewiertu pilotażowego nawet o 50% i więcej w stosunku do powszechnie stosowanych w naszym kraju; wykonanie przewiertu grawitacyjnego z dokładnością 2,3 mm/100 m (JUMARPOL sp. z o.o. sp.k.)
     
  • Podwójnie inhibitowany system płuczkowy oparty na Clay Cutter Pro oraz Hydro Clay - podwójna inhibicja pozwala zwiększyć postęp podczas przewiercania wyjątkowo trudnych typów iłów (CETCO - POLAND, CETCO Sp. z o.o. S.K.A.)

Wręcznie nagród będzie miało miejsce podczas uroczystej gali w dniu 7 czerwca. Uroczystość ta zostanie uświetniona występem Piotra Bałtroczyka, a opawę muzyczną wydarzenia zapewni DJ Mike.

Do kogo trafiły TYTANY w roku 2016? Sprawdź

Poznaj pełny program Konferencji