• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Mikrotunelowanie na budowie magistrali wodociągowej dla Wrocławia

Opublikowano: 04-06-2020 Źródło: PRI INKOP sp. z o.o.

We Wrocławiu, wzdłuż i w okolicy ul. Ołtaszyńskiej, PRI INKOP realizuje zadanie polegające na budowie magistrali wodociągowej DN800 o łącznej długości 2517 m. W większości rurociąg powstanie przy użyciu metody bezwykopowej – mikrotunelowania. W sumie na potrzeby tego zadania należy wykonać dziewięć instalacji mikrotunelowych, z których najdłuższa ma około 250 m. Prace bezwykopowe przewidziano na terenie należącym do Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych PARTYNICE oraz pobliskich Ogródków Działkowych.


Budowa magistrali wodociągowej we Wrocławiu metodą mikrotunelowania. Fot. Quality Studio Budowa magistrali wodociągowej we Wrocławiu metodą mikrotunelowania. Fot. Quality Studio

Ulica Ołtaszyńska znajduje się w południowej części stolicy Dolnego Śląska, w dzielnicy Krzyki – łączy Wrocław z miejscowością Wysoka w gminie Kobierzyce. To zadanie jest elementem większego projektu, budowy Południowej Magistrali Wodociągowej między Wrocławiem a Kobierzycami. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. (MPWiK) we Wrocławiu powierzyło je firmie INKOP z Krakowa, specjalizującej się w realizacji instalacji mikrotunelowych. Na rozwiązanie bezwykopowe zdecydowano się głównie ze względu na to, by uniknąć wycinki kilkuset drzew: część podziemnych tuneli wyznaczono na terenie torów wyścigów konnych, pobliskiego parku oraz ogródków działkowych.

Roboty objęły odcinek ul. Ołtaszyńskiej od rzeki Ślęzy do ronda św. Ojca Pio (w 2017 r. po jego wschodniej stronie powstało skrzyżowanie, dlatego także w tym miejscu pojawiła się konieczność bezwykopowego przejścia pod nową drogą). W jej poboczach funkcjonują (lub są projektowane) inne sieci podziemne: m.in. kanalizacja sanitarna, sieć wodociągowa, gazociąg czy kable niskiego i średniego napięcia. Pierwotnie metoda mikrotunelowania miała zostać wykorzystana do budowy odcinków o łącznej długości 980 mb. Zdecydowano się jednak na zmianę, w efekcie której powstał mikrotunel mierzący 1082 mb. Musieliśmy skorygować dokumentację projektową, ponieważ na znacznej części tego terenu w przyszłości zbudowana będzie droga, której lokalizację wyznaczono między terenami torów wyścigów konnych a ogródkami działkowymi – mówi kierownik robót mikrotunelowych Jarosław Stanisz z firmy INKOP.

Budowa magistrali wodociągowej we Wrocławiu metodą mikrotunelowania. Fot. Quality Studio Budowa magistrali wodociągowej we Wrocławiu metodą mikrotunelowania. Fot. Quality Studio

Dwa etapy prac

Prace wiertnicze prowadzone są w dwóch etapach. Pierwszy trwał około czterech miesięcy – rozpoczął się na początku grudnia 2019 r., a zakończony został pod koniec marca br. Wiercenia prowadzono na głębokości około 4 m. Zgodnie z zapisami w dokumentacji projektowej jako rury osłonowe do instalacji w mikrotunelach wybrano rury GRP o średnicy zewnętrznej DN1200.

Mikrotunelowanie prowadzono w warunkach gruntu zmiennego. Warunki gruntowe wyjątkowo często się zmieniały: raz piasek, raz glina, a 2 m dalej ił lub soczewki kamienne. Podobnie było w przypadku wody gruntowej – równie często się pojawiała, co znikała. Charakterystyczny dla tych gruntów jest fakt, iż woda gruntowa jest jakby zawieszona – typowa „gruntówka” nie występuje – dodaje Jarosław Stanisz.

Drugi etap działań umożliwi połączenie części obecnie budowanej magistrali z istniejącą siecią wodociągową znajdującą się w rejonie ul. Niebieskiej na Bielanach Wrocławskich. Łączna długość magistrali w tym rejonie wyniesie 928,7 m, z czego 680,3 m wybudowanego rurociągu znajdować się będzie w granicach Bielan Wrocławskich, a 248,4 m w granicach Wrocławia. W tej fazie projektu przewidziano cztery odcinki mikrotunelowe o łącznej długości 376,8 m, fragmenty budowane w wykopie otwartym będą mieć łącznie 240,6 m długości, a metoda HDD (ang. Horizontal Directional Drilling, horyzontalne wiercenie kierunkowe) posłuży do zainstalowania magistrali pod rzeką Ślężą. Pod rzeką zainstalowane będą dwie nitki rurociągu o średnicy DN600. Metodą mikrotunelową oraz w wykopie otwartym zabudowane zostaną, zgodnie z wymaganiami zamawiającego, rury kielichowe DN800 z żeliwa sferoidalnego. W wyniku pandemii koronawirusa i czasowych kłopotów z dostawami żeliwa produkcja rur nieco się opóźnia. Nie będzie to miało jednak wpływu na umowny termin zakończenia robót.

Instalacja mikrotunelowa we Wrocławiu - budowa magistrali wodociągowej. Fot. Quality Studio Instalacja mikrotunelowa we Wrocławiu - budowa magistrali wodociągowej. Fot. Quality Studio

Magistrala będzie jeszcze dłuższa

Powstająca magistrala jest elementem większego projektu: na terenie Wrocławia i Kobierzyc powstanie sieć wodociągowa o łącznej długości ponad 7 km. Budowana jest po to, by zaspokoić potrzeby południowej części aglomeracji wrocławskiej, w tym firm działających na terenie podstrefy ekonomicznej, we Wrocławiu i Kobierzycach. Inwestycja jest istotna dla Kobierzyc, gdzie działa koreański koncern LG Chem Wrocław Energy, który chce produkować 100 tys. baterii do aut elektrycznych rocznie. W zakładzie tym zatrudnionych będzie łącznie 6 tys. osób. Jak mówił Witold Ziomek, prezes wrocławskich wodociągów, fabryka LG jest bardzo wodochłonna. Potrzebuje tyle wody, co duże osiedle we Wrocławiu. Woda, którą pobiera LG, zużywana jest na cele technologiczne.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia