W ramach prac, spółki na podstawie niewiążących zgłoszeń opracowały raporty zawierające informacje o potencjalnym zapotrzebowaniu na zdolność przyrostową w ramach danego systemu wejścia-wyjśćia. W ten sposób określono, czy należy rozważyć rozbudowę poszczególnych połączeń międzysystemowych.

Wyniki badań

Badania wskazały, że konieczne jest rozpoczęcie fazy projektowania dla połączenia międzysystemowego z Niemcami. Chodzi o połączenia pomiędzy systemami Gaz-Systemu i spółki ONTRAS (IP GCP GAZ-SYSTEM/ONTRAS). To jedyna sytuacja, w przypadku której konieczne jest podjęcie takich działań.

Inaczej kwestia wygląda w przypadku drugiego połączenia Polska­–Niemcy: Mallnow. W ramach procesu badania zapotrzebowania na zdolność przyrostową pomiędzy systemami przesyłowymi Gaz-System S.A. i GASCADE (IP Mallnow) nie zgłoszono żadnego zapotrzebowania, dlatego projekt nie zostanie zainicjowany. Zdolność dostępna na tym połączeniu (część zdolności technicznej, która nie jest zarezerwowana) jest obecnie wystarczająca, aby pokryć potencjalne zapotrzebowanie na zdolność na połączeniu Polski z obszarem Gaspool w punkcie Mallnow – czytamy w komunikacie spółki.

W przypadku połączenia Polska–Czechy wystarczająca okazała się przepustowość, która zostanie osiagnięta na skutek rozbudowy połączenia Stork II. Podobnie wygląda to na połączeniu Polska–Litwa. Zgłoszone potencjalne zapotrzebowanie będzie mogło zostać zrealizowane w ramach planowanego połączenia GIPL.

Przeczytaj również: "PGNiG chce korzystać z mocy przesyłowych Baltic Pipe"