Położona w powiecie buskim Wiślica liczy 500 mieszkańców i tym samym stanie się najmniejszym miastem w Polsce. Do tej pory były nim Wyśmierzyce (mazowieckie) z 924 mieszkańcami.


Póki co jeszcze wieś Wiślica to siedziba Gminy Wiślica, położonej 15 km od Buska Zdroju, 65 km od Kielc i 70 km od Krakowa, leżącej nad rzeką Nidą.

Wiślica to jedna z najstarszych miejscowości w naszym kraju. Jej historia sięga czasów przed powstaniem Państwa Polskiego, kiedy była centralnym ośrodkiem państwa Wiślan. Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą z II poł. IX wieku.

W Wiślicy znajduje się m.in. Dom Długosza - powstały w 1460 r. przez Jana Długosza dla wikariuszy i kanoników kolegiaty.

W Łagowie mieszka 1609 osób. Łagów leży w Górach Świętokrzyskich, miejscowość przecina rzeka Łagowica. Pierwsze wzmianki o Łagowie pojawiły się już w XI w. Jak podawał Jan Długosz, w 1085 r. Władysław Herman darował Łagów biskupom kujawskim. 

W miejscowości znajduje się kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła z końca XV w. - sama parafia powstała przed 1250 r.

Powstanie Radoszyc przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu. Z kolei rok 1364 uważa się za początek zorganizowania parafii. Obecny kościół parafialny św. Piotra i Pawła stoi na miejscu kaplicy królewskiej św. Huberta. Radoszyce zamieszkuje ponad 3200 osób.

Józefów został założony w 1687 r. przez kasztelana krakowskiego Andrzeja Potockiego na gruntach wsi Kolczyn. Potocki miejscowość nazwał od imienia swojego syna.

W Józefowie mieszka niespełna 1000 osób. W miejscowości znajduje się m.in. kościół pw. Bożego Ciała z 1730 r. w stylu barokowym.

Różne hipotezy powstania

- Pierwsza wzmianka o Otyniu jako mieście pochodzi z roku 1313. Wcześniej mogła tutaj istnieć osada, którą później lokowano. Według innej hipotezy, miasto mogło zostać założone od podstaw pod koniec XIII w. lub na początku XIV w. - czytamy z kolei na stronie internetowej Gminy Otyń.

Miejscowość Otyń leży nad rzeką Śląska Ochla, zamieszkuje ją około 1500 osób. W Otyniu warto zobaczyć ruiny zamku gotyckiego z XV w. czy kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, późnogotycki z 1585 r.

Chełmiec leży na lewym brzegu Dunajca, w Kotlinie Sądeckiej, jest zamieszkiwany przez niemal 3500 osób. Jako podgrodzie powstał na przełomie VIII-X wieku, potem był jedną ze wsi, którą w 1257 r. Bolesław Wstydliwy oddał swojej żonie Kindze.

Na Równinie Kutnowskiej położona jest wieś Sanniki (około 2200 mieszkańców). Co ciekawe, nazwa miejscowości pochodzi od wyrobu sań, bo w średniowieczu była jedną z osad służebnych książąt płockich, której mieszkańcy specjalizowali się w produkcji drewnianych sań, czyli byli to tzw. sannicy.

Najbardziej rozpoznawalny element Sannik to Zespół Pałacowo-Parkowy im. Fryderyka Chopina; 18-letni Chopin, jak podają źródła historyczne, latem 1828 r. przebywał w Sannikach „dla poratowania zdrowia”.

Na Nizinie Śląskiej, nad rzeką Ścinawą Niemodlińską, leżą Tułowice, liczące niemal 4000 mieszkańców.

Pierwsza wzmianka o Tułowicach pochodzi z 1447 r. Nazwa (niem. Tillowitz) ma pochodzić od imienia Tilo, ale nie wiadomo, jaką owa osoba odegrała rolę przy zakładaniu osady. Co jednak znamienne,  w Tułowicach znajdują się cenne pamiątki potwierdzające obecność na tych terenach człowieka w pradziejach.

Zobacz także: Ranking 30 największych miast świata [2016]