W drugiej fazie procedury operatorzy polskiego i duńskiego systemu przesyłowego poznają rzeczywiste zapotrzebowanie ze strony uczestników rynku na gaz z gazociągu Baltic Pipe. W tej fazie bowiem składane mają być ostateczne deklaracje, a na ich podstawie zawierane będą umowy przesyłowe na 15 lat.

Jak zarezerwować przepustowość Baltic Pipe?

Wszystkie podmioty zainteresowane rezerwacją mocy przesyłowych gazociągu Baltic Pipe mogą dokonywać rejestracji od 5 września do 3 października 2017 r. Dodatkowo muszą złożyć do obu operatorów ostateczną ofertę najpóźniej do 31 października 2017 r.

Następnie, po przeprowadzeniu oceny otrzymanych ofert w Fazie 2. i dokonaniu alokacji przepustowości, każdy z operatorów przeprowadzi test ekonomiczny. Pozytywne wyniki umożliwią zawarcie z uczestnikami rynku umów przesyłowych – czytamy w komunikacie spółki Gaz-System.

Przypominamy, że pierwsza faza procedury Open Season zakończyła się 25 lipca 2017 r. i wtedy potwierdzone zostało duże zainteresowanie przesyłem gazu za pośrednictwem gazociągu Baltic Pipe.

O gazociągu Baltic Pipe

Gazociąg Baltic Pipe ma połączyć Danię z Polską. Zostanie poprowadzony po dnie Morza Bałtyckiego. To jedna z kilku inwestycji, które są niezbędne do planowanego połączenia polskiego systemu przesyłowego z Norweskim Szelfem Kontynentalnym. W tym celu ma powstać jeszcze gazociąg, który połączy norweski szelf z punktem odbioru w systemie duńskim, rozbudowane zostaną także zdolności przesyłowe duńskiego lądowego systemu przesyłowego. Planowana jest także budowa tłoczni gazu w Danii, a także rozbudowa polskiego systemu przesyłowego.

Lotos odebrał pierwszy ładunek ropy z Kanady - przeczytaj więcej