Jak podkreśla Lotos, jest to pierwsza dostawa ropy z Kanady w ponad 40-letniej historii rafinerii. Spółka przypomina też, że prowadzi z amerykańskimi partnerami rozmowy, aby uzyskać taką mieszankę gatunków surowca, która będzie optymalnie dostosowana do potrzeb zakładu w Gdańsku.

Skąd sprowadzana jest ropa do gdańskiej rafinerii?

Rafineria ropy naftowej w Gdańsku powstała w latach 70. XX w. Na początku służyła głównie do przerobu surowca pochodzącego z Bliskiego Wschodu. W latach 80. dostosowano ją do przerobu większej ilości ropy rosyjskiej. Pod koniec lat 90. w Polsce zaczęła dominować ropa typu Rebco (znana również jako Ural), stanowiąca mieszankę gatunków ropy rosyjskiej pochodzącej z różnych złóż, zwłaszcza z Syberii Zachodniej i rejonu uralskiego. Jak podkreśla Lotos, uzależnianie się od jednego dostawcy nie jest ani racjonalne, ani bezpieczne, dlatego zmierza w kierunku dywersyfikacji. Aktualnie około 25% przerabianej ropy naftowej pochodzi z kierunku innego niż wschodni, były lub są to ropy z Bliskiego Wschodu, Polski, Litwy, Norwegii czy Nigerii.

Koncern cały czas analizuje różne oferty zakupu surowca z różnych części świata. Inwestycje, jakie prowadzi, pozwalają na coraz większe urozmaicenie w sprowadzanych gatunkach surowca. Elastyczność w tym zakresie zwiększy się jeszcze bardziej w przyszłym roku, kiedy zakończony zostanie projekt EFRA. Wówczas, przerabiając tę samą ilość ropy naftowej w ciągu roku (10,5 mln t) Lotos będzie w stanie wyprodukować dodatkowe 900 tys. ton wysokiej jakości produktów, z czego większość to paliwa: ON, benzyny i LPG.

Lotos zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w Polsce, Norwegii i na Litwie. Jest właścicielem gdańskiej rafinerii. Posiada sieć ponad 480 stacji paliw na terenie całego kraju.

Orlen oraz PGNiG wydobywają już gaz z kolejnego złoża - dowiedz się więcej