Od 20 lat miejskim ciepłem ogrzewany jest Zamek Królewski na Wawelu. Do sieci podłączone są również m.in. budynki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Pałac Wielopolskich, w którym mieści się urząd miasta. Wkrótce tak samo będzie z kolejnymi rozpoznawalnymi obiektami Krakowa, bo do sieci właśnie podłączane są podziemia Rynku Głównego, w których znajduje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, oraz Sukiennice i Wieża Ratuszowa.
Kraków: zakończył się przewiert sterowany pod Rynkiem Głównym. Fot. www.inzynieria.com
Pod płytą Rynku Głównego w Krakowie, na linii ul. Bracka-ul. św. Jana, powstaje fragment nowego ciepłociągu, a fragment jest modernizowany. Ze względu na charakter miejsca, wszystkie prace prowadzone są pod stałym nadzorem archeologów.
Co powstanie w Krakowie?
Do wykonania części zadania zastosowano metodę przewiertu sterowanego. W sumie nowa sieć powstanie na długości 140 m. Na długości 86 m zastosowano rury preizolowane TWIN (2 x 168,3)/450, a pozostałą część stanowi kabel ciepłowniczy 2 x Flexwell FHK200/310, zainstalowany właśnie z zastosowaniem metody bezwykopowej.
Do tego zmodernizowane, z powiększeniem średnicy na DN150 w istniejącym kanale technologicznym, zostanie około 170 m sieci, oraz 30 m przewodów DN32. Maksymalne zagłębienie osi rurociągów to 2,5 m.
Nie rozkopali Rynku Głównego
Jak przebiegały prace na krakowskim rynku? Rurę ciepłowniczą w komorze startowej (ul. Bracka) przyłączono do kabla ciepłowniczego typu FHK 200/310 - giętkiego systemu rurowego. Z kolei kabel wprowadzono z komory startowej do komory odbiorczej przy Sukiennicach (od strony ul. Brackiej, to punkt końcowy przewiertu).
Pod płytą Rynku giętki kabel z rurą preizolowaną połączono za pomocą specjalnych złączy.
Jak tłumaczą pracownicy MPEC Kraków, czyli inwestora, o wyborze giętkich rur zadecydowało kilka czynników: profil sieci nie jest prostolinijny, kabel ciepłowniczy przebiega w jednym odcinku (jeden kabel to zasilanie, a drugi to powrót i nie jest łączony wewnątrz rury).
Ponadto taki sposób pozwolił w znacznym stopniu uniknąć demontowania nawierzchni Rynku Głównego. Ta co prawda musiała być rozkopana, ale tylko w miejscu, gdzie znajdowała się komora odbiorcza dla prac przewiertowych i tam, gdzie wprowadzano rury do istniejącego przewodu w rejonie budynku przy ul. Jana 2. W obu przypadkach było to po około 20 m2 wykopu. Stąd właśnie decyzja o wyborze rozwiązania bezwykopowego. Prace w technologii tradcyjnej byłyby bardzo uciążliwe, a wręcz niemożliwe w takim miejscu, jak centrum Krakowa.
Wysłużona kotłownia gazowa
Co ciekawe, do samej bezwykopowej części realizacji tej inwestycji przygotowania (projektowanie i uzyskanie pozwoleń) trwały około półtora roku. Ciepło nowymi rurami popłynie pod koniec października. Do tej pory Sukiennice i Wieżę Ratuszową ogrzewała wyeksploatowana kotłownia gazowa znajdująca się w kamienicy przy ul. św. Jana 2.
Przeczytaj także: Projekty roku 2017 wg "Trenchless Technology"
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.