W ramach realizacji inwestycji powstanie linia ciepłownicza przebiegająca pod płytą Rynku Głównego na linii ul. Bracka–ul.św. Jana. Zaplanowano też zainstalowanie przewodu, dzięki któremu do sieci podłączona zostanie Wieża Ratuszowa.

Do tej pory Sukiennice i Wieża Ratuszowa są zasilane z kotłowni lokalnej, zlokalizowanej przy ul. św. Jana 2. Ta kotłownia zostanie zlikwidowana – tłumaczy Marian Łyko, prezes Przedsiębiorstwa Usług Technicznych MPEC.  Dzięki temu, że Sukiennice zyskają nowe źródło ciepła, możliwe stanie się ogrzanie większej liczby lokali położonych w ich wnętrzu.

Jest to bardzo ważna inwestycja, bo pozwoli na objęcie siecią ciepłowniczą części Starego Miasta. W związku z tym, że wiąże się to z koniecznością wykonania przejścia pod płytą Rynku Głównego, a to jest bardzo newralgiczny punkt, zastosowano tutaj nową technologię – tłumaczy prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

Na zlecenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej prace realizuje Przedsiębiorstwo Usług Technicznych MPEC. Wszystkie roboty prowadzone będą pod ścisłym nadzorem konserwatorów zabytków oraz archeologów.

Przewiert pod Rynkiem Głównym

Komora startowa maszyny, za pomocą której wykonany zostanie przewiert, znajdzie się u zbiegu Rynku Głównego oraz ul. Brackiej. Z kolei komora odbiorcza znajdzie się obok Sukiennic, w sąsiedztwie Wieży Ratuszowej. W wywierconym otworze poprowadzona zostanie elastyczna rura. W dalszej części (wzdłuż Sukiennic do ul. św. Jana) zostanie wprowadzona do istniejącego kanału technologicznego.

Dlaczego bezwykopowo?

Dzięki zastosowaniu technologii bezwykopowej ciepłociąg pod płytą Rynku Głównego wykonany zostanie bez konieczności rozkopania zabytkowej części miasta.

Metoda, którą wykorzystujemy, polega na tym, że, aby uniknąć barier po drodze, wykorzystamy elastyczny przewód z rurą. Takiej metody jeszcze w Krakowie nie stosowaliśmy. Chcę tutaj podać, że jest to inwestycja, która jest dla nas pewnym eksperymentem. Jeżeli się powiedzie, będziemy w innych, zabytkowych częściach Krakowa, wykorzystywać tego typu rury – powiedział Jan Sady, prezes MPEC.

Przeczytaj również: "Mikrotunelowanie pod Odrą we Wrocławiu – przetarg unieważniony"