Prace będą odbywać się do 2022 r. Ponadto w ich ramach nastąpi m.in. odbudowa 19 ostróg na Wiśle czy rozbudowa monitoringu powodziowego.

I etap programu został zakończony w grudniu 2015 r. Właśnie uzyskano dofinansowanie na kolejną część - 85% z potrzebnych 100 mln zł będzie pochodzić z kasy Unii Europejskiej. Umowę podpisali już dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Stanisław Otremba, oraz Roman Wójcik, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Co już zrobiono na Żuławch?

W ramach I etapu, w latach 2007-2015, m.in. przebudowano ujścia Wisły, nastąpiła też odbudowa 11 ostróg na Wiśle oraz 88 km wałów przeciwpowodziowych (na rzekach Wisła, Tuga, Elbląg i jeziorze Drużno). Ponadto przebudowano lub wybudowano 35 pompowni, przebudowano 46 km koryt rzek i kanałów.

Celem całego żuławskiego projektu jest odbudowa i modernizacja systemu ochrony przeciwpowodziowej, sprawne funkcjonowania systemu odwodnieniowego przy wystąpieniu średniej i wysokiej wody oraz utrzymanie odpowiednich głębokości w nurcie i ujściu Wisły.

Działania obejmują cały obszar Żuław (2150 km2), tym samym dotyczą 250 tys. mieszkańców.

Przeczytaj także: Gdańsk będzie gotowy na wielką wodę