Do prawidłowego zaprojektowania fundamentów głębokich konieczne jest odpowiednie rozpoznanie - jeśli zostanie wykonane zbyt płytko, projekt będzie niewłaściwy. Należy również wykonać prognozę geotechniczną.
Budowa garażu podziemnego: przecieki wody gruntowej przez płytę fundamentową. Fot. Allan Ferreira/unsplash.com
Przedstawiamy kolejnego prelegenta, który wystąpi podcza VII Konferencji Geoinżynieria w Budownictwie, dra hab. inż. Macieja K. Kumora, prof. nadzw. UTP z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. W swojej prezentacji omówi on inwestycję, która nie była odpowiednio przygotowana od strony geotechnicznej.
Jak opisuje prof. Kumor w swoim abstrakcie:
W wyniku wykonania około 400 m ściany szczelinowej pod wysoki obiekt wystąpiła nowa sytuacja hydrogeologiczna w skali ponadlokalnej. Odnotowano zmiany poziomu zwierciadła wody gruntowej poza granicami zabudowy obiektu w wyniku antropogenicznej bariery hydraulicznej utworzonej przez ściany szczelinowe. Jak ustalono w trakcie badań, obserwacji geologiczno-inżynierskich i analizy geotechnicznej, przyczyną sprawczą wystąpienia przecieków wody gruntowej przez płytę fundamentową do garażu podziemnego budynku był fakt pojawienia się podwyższonego o około 5 m słupa wody i związanych z tym faktem oddziaływań hydrodynamicznych na zróżnicowaną konstrukcją żelbetowej płyty dennej. Długość wykonanych ścian szczelinowych pod płytą fundamentową nie uwzględniała hydraulicznych warunków występujących wewnątrz i na zmienionych na zewnątrz obiektu.
Omówienie tej i wielu innych ciekawych realizacji podczas VII Konferencji Geoinżynieria w Budownictwie - wiele miejsca chcemy poświęcić właśnie budowie podziemnych parkingów, gdyż ten temat jest jednym z najbardziej palących w ostatnich latach, szczególnie w dużych miastach.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.