Ogólnopolskie sympozjum zostało zorganizowane w Rzeszowie przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy ze spółką Menard Polska oraz przy wsparciu Polskiego Komitetu Geologii Inżynierskiej i Środowiska. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował kwartalnik „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele” oraz portal inzynieria.com.

Celem tegorocznego spotkania była wymiana doświadczeń i opinii na temat badań podłoża gruntowego oraz dokumentowania geologiczno-inżynierskiego, które umożliwią przeniesienie wyników badań naukowych do działań biznesowych, a wiedzy praktycznej, wypływającej z działalności komercyjnej – do świata nauki.

W ramach sesji tematycznych omawiano m.in. badania właściwości fizyczno-mechanicznych gruntów oraz właściwości geomechanicznych skał i ocenę masywów skalnych. Dyskutowano na temat projektowania badań i dokumentowania podłoża gruntowego, a także badań z zakresu geofizyki inżynierskiej w ustalaniu modelu geologicznego. Pojawiły się również tematy dotyczące procesów geodynamicznych i oceny stateczności zboczy oraz monitoringu procesów geodynamicznych i obiektów budowlanych.

Unowocześnienie i optymalizacja katalogu metod badawczych, poprawa jakości badań, ich standaryzacja, edukacja i pogłębianie wiedzy w zakresie geologii i budownictwa, odpowiedzialność i przestrzeganie zasad etyki zawodowej oraz rozwój małych i średnich przedsiębiorstw geologicznych, to najważniejsze kierunki dalszych działań w geologii inżynierskiej – podsumowali debatę uczestnicy sympozjum.

Na zakończenie sympozjum zorganizowano wycieczkę, mającą na celu m.in. zwiedzanie nowo wybudowanego odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Świlcza (DK4) do węzła Rzeszów Południe (Kielanówka) o długości około 6 km.

Przeczytaj także: Skanska remontuje śluzy Kanału Gliwickiego