Wybór wykonawcy znacząco się opóźnił. W połowie września Tomasz Cywiński, p.o. dyrektora RZGW w Gliwicach, mówił podczas konferencji prasowej: w tej chwili jesteśmy na ukończeniu procesu wyłonienia wykonawcy. Przygotowany został raport z procedury przetargowej i przekazany do Banku Światowego. Po jego akceptacji będzie można ogłosić, kto zostanie wykonawcą. Planujemy, że taką zgodę będziemy mieli na koniec września.



Jak mówił Cywiński, jest prawdopodobne, że projekt zostanie zrealizowany przed końcem 2019 r. Wg pierwotnych założeń zwycięzca przetargu będzie miał 740 dni (od dnia zawarcia umowy) na realizację zakontraktowanych zadań.

W sumie w przetargu udział brało pięciu oferentów. Oferta konsorcjum Budimeksu i jego inwestora strategicznego, hiszpańskiej firmy Ferrovial Agroman, opiewała na 903,9 mln zł.


Zbiornik Racibórz Dolny ma być zbudowany jako polder (suchy zbiornik wypełniany wodą tylko w przypadku powodzi). Długość zapory czołowej wyniesie 4 km, zapory lewobrzeżnej – 9,6 km, a prawobrzeżnej – 8,8 km. Zapory będą konstrukcjami ziemnymi o wysokości ponad 10 m.

Budowla ta jest kluczowym elementem systemu przeciwpowodziowego na Odrze. Jeśli zbiornik nie będzie zdolny spełniać swojej funkcji, pozostałe elementy zabezpieczające przed powodzią nie zadziałają w przypadku zagrożenia.


Grupa Budimex działa w sektorze budowlanym na całym świecie. Świadczy usługi m.in. w zakresie infrastruktury drogowej, kolejowej, lotniskowej i energetycznej. Realizuje też projekty kubaturowe. W najnowszym zestawieniu największych firm budowlanych w Polsce znalazła się na czele zestawienia w raporcie opracowanym przez Deloitte.

Przeczytaj także: Kanał ulgi ma ochronić Nysę przed powodzią