Koło Litvínova powstaną dwa nowe kotły (zastąpią dwa stare) wytwarzające parę wysokociśnieniową na potrzeby produkcji petrochemicznej. Budowa ma ruszyć w I kwartale 2018 r. i potrwać do 2020 r.

Inwestycja wpisuje się w ogłoszoną w bieżącym roku średnioterminową strategię modernizacji i rozwoju produkcji całej grupy. Nowa kotłownia instalacji krakingu parowego będzie bardziej wydajna i spełni restrykcyjne limity emisji, które wejdą w życie w 2020 r. - mówi, cytowany w komunikacie, Krzysztof Zdziarski, wiceprezes zarządu Unipetrolu.

W efekcie nastąpi redukcja emisji głównie tlenków azotu (SCR - selektywna redukcja katalityczna) oraz pyłu (dzięki zastosowaniu elektrofiltrów).

Budowę przeprowadzi Bertsch Energy.

PKN Orlen poza Polską

Orlen większościowym akcjonariuszem (63%) Unipetrolu a.s. jest od 13 lat. Kluczowe spółki czeskiego holdingu to: największy w tym kraju przetwórca ropy naftowej Ceska Rafinerska, Paramo - największy czeski producent oraz dostawca m.in. paliw samochodowych, Chemopetrol - główny dostawca półproduktów dla przemysłu chemicznego oraz branży farmaceutycznej i tworzyw sztucznych, Benzina - największy dystrybutor i sprzedawca paliw w Czechach.

Na koniec 2015 r. w Czechach spółka Benzina zarządzała 339 stacjami paliw, była pod tym względem liderem w swoim kraju.

565 - tyle z kolei w tamtym czasie stacji marki Star, należącej do Orlenu, działało w Niemczech (Orlen Deutschland) - to oznaczało 6% udział w tamtym rynku.

Grupa działa też na Litwie: od ośmiu lat jest 100% właścicielem spółki ORLEN Lietuva (wcześniej AB Mazeikiu Nafta), jest też największym udziałowcem morskiego terminalu przeładunkowego w Butyndze. Na koniec 2015 r. posiadała na Litwie 26 stacji paliw.

Przeczytaj także: Orlen przeprowadził pierwsze uruchomienie nowego bloku w Płocku