Droga wodna E-40, łącząca Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany z rzekami Białorusi, zostanie zmodernizowana. Aktualnie trwa dialog techniczny z potencjalnymi wykonawcami, poprzedzający ogłoszenie przetargu na opracowanie studium wykonalności. Planowany termin otwarcia procedury przetargowej to I kwartał 2018 r.
Polska-Białoruś: modernizacja drogi wodnej E-40. Fot. Kacper Kowalski/www.portgdansk.pl
Działania związane z wykonaniem studium koordynuje specjalny zespół powołany przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG) w październiku br. – zadanie to ma zostać zrealizowane do końca 2019 r. Kluczowym odbiorcą studium będzie Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Podniesienie poziomu żeglowności Wisły – wraz ze stworzeniem systemu dróg wodnych, który połączy północ i centrum Polski (Gdańsk i Warszawę) z Morzem Czarnym – zostało określone jako jeden z kluczowych elementów rozwoju Portu Gdańsk.
Zakres studium
Studium wykonalności dotyczyć będzie modernizacji drogi wodnej E-40 dla rzeki Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy oraz na odcinku od Warszawy do granicy Polska-Białoruś (Brześć), a także na odcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego (do Elbląga).
"Rozmowy z rynkiem"
Zgodnie ze słowami wiceprezesa ZMPG ds. infrastruktury Marcina Osowskiego, trwają rozmowy z rynkiem, tj. dialog techniczny z potencjalnymi wykonawcami studium wykonalności. Dialogiem objęto trzy zagraniczne firmy: CH2M, Arcadis i DHV, jednak w przetargu będą mogły wziąć też udział podmioty spoza tego grona.
Osowski podkreślił, że realizacja projektu jest istotna ze względu na bezpieczeństwo hydrologiczne Polski: bezpieczeństwo hydrologiczne wiąże się przede wszystkim z bezpieczeństwem przeciwpowodziowym, z rolnictwem, minimalizowaniem strat popowodziowych i z występowaniem tzw. suszy hydrologicznej, czyli stepowieniem centralnej części kraju. Nie bez znaczenia dla tego projektu jest również transport, rozwój turystyki i wzrost gospodarczy.
Zdaniem wiceprezesa, podczas realizacji inwestycji najtrudniejsze mogą okazać się kwestie środowiskowe.
Śródlądowe drogi wodne
Na terenie naszego kraju znajdują się trzy szlaki wodne, wpisujące się w europejski system śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym:
- E40: Morze Bałtyckie (Gdańsk)–Morze Czarne (Odessa);
- E30: Morze Bałtyckie (Świnoujście) – Dunaj (Bratysława); trasa przebiega Odrzańską Drogą Wodną;
- E70: Odra–Zalew Wiślany (część europejskiego szlaku komunikacyjnego Wschód–Zachód, Kłajpeda–Rotterdam.
Realizowany obecnie w Polsce proces modernizacji śródlądowych dróg wodnych ma za zadanie doprowadzić do wzrostu konkurencyjności portów morskich ujścia Odry i Wisły, zaktywizować obszary zlokalizowane wzdłuż tych szlaków, poprawić stan żeglugi pasażerskiej oraz turystyczno-rekreacyjnej, a także zwiększyć poziom bezpieczeństwa powodziowego.
Koszty inwestycji pochłoną, zgodnie z szacunkami, około 70 mld zł.
Przeczytaj także: Kanał Elbląski będzie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.