Spółka Gaz-System, firma strategiczna dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego kraju, chce, by do 2025 r. powstało w Polsce 2000 km gazociągów. Obecnie trwa m.in. budowa gazociągu DN1000 Czeszów–Kiełczów o długości 33 km, na trasie którego zaplanowano w sumie 30 przekroczeń bezwykopowych. Wykonuje je, z zastosowaniem czterech technologii, PPI CHROBOK S.A.
Wykonywanie przekroczenia w technologii przecisku z zastosowaniem rury osłonowej stalowej DN1200. Fot. PPI CHROBOK S.A.
Przedsięwzięcie, które stanowi część rozbudowy systemu przesyłowego na Dolnym Śląsku oraz założonego programu inwestycyjnego związanego z uruchomieniem terminalu LNG w Świnoujściu, zlokalizowane jest w woj. dolnośląskim w gminach: Zawonia i Długołęka. Teren charakteryzuje się znacznym zurbanizowaniem, a ponadto występują na nim liczne przeszkody w postaci dróg, cieków wodnych, linii energetycznych czy torów kolejowych. Z tego względu ułożenie rurociągu metodą wykopu otwartego byłoby niemożliwe lub stanowiłoby poważne utrudnienie dla mieszkańców. Ponadto w dużym stopniu obciążyłoby środowisko naturalne.
W celu wykonania zadania firma PPI CHROBOK S.A. zdecydowała się na wykorzystanie czterech bezwykopowych technologii: mikrotunelowania, przewiertu poziomego sterowanego, przewiertu poziomego niesterowanego oraz przecisku.
Więcej o bezwykopowych przekroczeniach na trasie gazociągu Czeszów–Kiełczów przeczytasz w nr 4/2017 [68] kwartalnika „Inżynieria Bezwykopowa”.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.