• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Dwa rękawy w jednym kanale – niecodzienna renowacja CIPP

Opublikowano: 03-11-2020 Źródło: zewnętrzne
Autor Piotr  Dmowski
Piotr Dmowski
Aarsleff sp. z o.o.

Metody bezwykopowe świetnie sprawdzają się w ciasnych zurbanizowanych przestrzeniach miejskich – jednak ich zastosowanie nie ogranicza się jedynie do metropolii. Warto wykorzystać je do realizacji trudnych zadań również na terenach pozamiejskich – tak jak w przypadku niezwykle ciekawego projektu w wielkopolskiej miejscowości Kościelna Wieś.


Renowacja kanalizacji w Kościelnej Wsi. Fot. Aarsleff sp. z o.o. Renowacja kanalizacji w Kościelnej Wsi. Fot. Aarsleff sp. z o.o.

Ponad 100 km od Poznania, wśród – jak opisywał nasz narodowy wieszcz – pól malowanych zbożem rozmaitem, wiosną i latem tego roku wykonywano skomplikowaną renowację. Konieczne było odnowienie odcinka tłocznego kolektora ściekowego DN800 o długości niemal 1200 m, posadowionego na głębokości od 2 do 4 m. Jego kondycję określono, korzystając z wytycznych ATV, jako stan II – kanał zachował zdolność do przenoszenia obciążeń, ale zanotowano szereg uszkodzeń, które kwalifikowały kolektor do natychmiastowej naprawy.

Oprócz renowacji ponadkilometrowego fragmentu rurociągu należało też zmodernizować i uszczelnić komory oraz wymienić zużytą już armaturę. Zadania, zleconego przez Spółkę Wodno-Ściekową PROSNA, podjęła się firma Aarsleff sp. z o.o. Jako metodę renowacji wybrano CIPP (ang. Cured in Place Pipe).

Pierwszy krok – bypass

Aby nie zakłócić przesyłu ścieków, należało najpierw zbudować bypass DN600 o długości ponad 1500 m.  Jego wykonanie nie było wyzwaniem – ale już konieczność przepięcia go w ciągu zaledwie sześciu godzin nie była łatwym zadaniem. Ułożenie i zgrzanie tak dużego przepompowania nie zdarza się często – podkreśla Piotr Grawżyn z firmy Aarsleff sp. z o.o. Mieliśmy bardzo mało czasu na przepięcie ścieków z kaliskiej przepompowni i tylko sześć godzin na rozcięcie rury i podłączenie kolektora do ułożonego bypassu. Za te prace odpowiedzialny był nasz partner, firma Aquaren, wspólnie z firmą Cleanpipe – dodaje. Roboty były prowadzone w nocy, aby w jak największym stopniu zredukować ograniczenie przesyłu.

Ekspresowe tempo, dokładna realizacja

Renowacja ponadkilometrowego kanału w całości nie była możliwa, dlatego wykonawca podzielił ten fragment na pięć odcinków roboczych, o długościach od 90 do 345 m. W ramach odnowy tych pięciu odcinków zastosowano dwa rodzaje rękawów CIPP.

Renowacja kanalizacji w Kościelnej Wsi. Fot. Aarsleff sp. z o.o.

Renowacja kanalizacji w Kościelnej Wsi. Fot. Aarsleff sp. z o.o.

Nie jest to standardowe działanie: najczęściej w obrębie jednego projektu stosowany jest jeden typ wykładziny renowacyjnej. Wykonawca zastosował jednak innowacyjne rozwiązanie, polegające na połączeniu ze sobą elementów stosowanych przy rękawach szklanych oraz typowych, instalowanych wodną metodą inwersyjną rękawów filcowych – czyli podwójną instalację wykładziny.

Z uwagi na wymagania kontraktowe konieczne było zastosowanie rękawa o łącznej grubości 22,5 mm. Wyselekcjonowano zatem na potrzeby realizacji inwestycji kompozyt szklano-filcowy PAA-LPL-liner o grubości 13,5 mm oraz dziewięciomilimetrowy rękaw filcowy. Ten pierwszy jeszcze w trakcie produkcji został wywinięty warstwą wewnętrzną PP tak, iż tzw. coating był skierowany do ściany kanału. W ten sposób można było wykorzystać warstwę PP wykładziny jako preliner. Instalacja produktu wymagała zastosowania folii poślizgowej. Drugi z rękawów został wykonany z filcu, dlatego zainstalowano go przy wykorzystaniu wieży inwersyjnej. Do utwardzenia wykładzin wykorzystano dwa kotły wodne o mocy 1,5 MW każdy.

Renowacja kanalizacji w Kościelnej Wsi. Fot. Aarsleff sp. z o.o.

Renowacja kanalizacji w Kościelnej Wsi. Fot. Aarsleff sp. z o.o.

Wykładziny, choć instalowane jedna po drugiej, utwardzone już zostały razem – dzięki czemu w kanale nie znalazł się dwuwarstwowy rękaw, a kompozyt będący stanie wytrzymać ciśnienie wewnętrzne w wysokości 6 bar i przenieść obciążenia do 3kN/m2, tak, jak życzył sobie tego zamawiający.

Osiągnięcie takich parametrów przy użyciu tylko jednego rękawa wymagałoby zastosowania wykładziny o grubości od 18 do 23,5 mm. Tak duża grubość rękawa szklano-filcowego wiązała się z dużym ryzykiem powstawania fałd, dlatego zdecydowaliśmy się na rozwiązanie stosowane z powodzeniem przez naszych kolegów w Danii. Powyżej grubości 15 mm rękawy powinny być instalowane przy zastosowaniu tzw. „podwójnej instalacji” – tłumaczy Piotr Grawżyn. Realizacji dopełniło wykonanie renowacji komór – w tym przypadku zdecydowano się na wykorzystanie cienkościennych paneli w technologii APS firmy Aquaren. 

Wszystkie te działania wykonano w „szalonym”, jak podkreśla wykonawca, tempie. Umowa została podpisana w kwietniu, na budowę weszliśmy w czerwcu, a już w sierpniu wszystkie prace zostały zakończone – mówi ekspert z firmy Aarsleff sp. z o.o., podkreślając, iż mimo szybkiego tempa działań, dla firmy najważniejsze było rzetelne zrealizowanie projektu.

Realizując wyżej opisane zadanie w tak dynamicznym tempie, Aarsleff sp. z o.o. po raz kolejny udowodnił, że jest rzetelnym wykonawcą, dla którego najwyższa jakość wykonywanych prac to zawsze priorytet.

Zachęcamy do obejrzenia fotogalerii 

Renowacja kanału z wykorzystaniem technologii CIPP, firma Aarsleff sp. z o.o. Fot. Quality Studio

Renowacja kanału z wykorzystaniem technologii CIPP, firma Aarsleff sp. z o.o. Fot. Quality Studio

...a także materiału wideo:

Przeczytaj także: Instalacja przewodów ciśnieniowych – case study

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.