Oprócz pogłębienia toru wodnego w ramach przedsięwzięcia modernizacja obejmie także skarpy i umocnienia brzegowe, niwelację dna w strefie Świnoujścia (m.in. Kanał Mieliński oraz Kanał Piastowski) oraz obrotnice statków, które zostaną poszerzone i pogłębione.

Pogłębienie toru wodnego znacznie poprawi możliwości przeładunkowe szczecińskiego portu. Będą mogły do niego wpływać zdecydowanie większe statki. Port Szczecin będzie mógł zwiększyć swoje możliwości przeładunkowe dwukrotnie (…). Ten projekt będzie miał też bardzo duży wpływ na transport śródlądowy. Chcemy, żeby ten transport się rozwijał, i żeby w pełnym zakresie powrócić do użeglowienia Odry – powiedział wiceminister rozwoju Witold Słowik.

Koszt inwestycji to 1,38 mld zł, co oznacza, że unijne dofinansowanie pokryje znaczącą część wydatków na realizację przedsięwzięcia.

Zgodnie z harmonogramem, postępowanie przetargowe na modernizację toru wodnego zostanie ogłoszone najpóźniej 29 grudnia br. Realizacja zadania, zaplanowanego w systemie „projektuj i zbuduj”, rozpocznie się w 2018 r., kiedy to ma zostać przygotowany projekt. Prace budowlane zamawiający przewidział na 2019 r., a oddanie toru do użytku – na trzeci kwartał 2022 r.

Jak podkreślił podczas uroczystości podpisania umowy na dofinansowanie Przemysław Gorgol, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych, to największa historyczna inwestycja realizowana z pieniędzy europejskich dla sektora gospodarki morskiej.

Przeczytaj także: Pogłębią tor wodny Szczecin-Świnoujście i zbudują dwie wyspy